Opozici rezoluce EP nepřekvapuje, Babiš by měl podle ní střet zájmů řešit

foto Premiér Andrej Babiš vystoupil 3. února 2021 v Praze na tiskové konferenci k rozhodnutí Ústavního soudu o zrušení některých ustanovení volebního zákona.

Praha - Čeští opoziční politici považují střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) za jasný, takže je nepřekvapuje usnesení, ve kterém jej odsoudil Evropský parlament (EP). Předsedové opozičních stran ČTK sdělili, že Babiš by měl záležitost řešit, v současnosti je totiž mimo jiné příčinou špatné pozice České republiky u partnerů v zahraničí. Premiér by podle nich měl odejít z politiky, nebo zajistit, aby holding Agrofert z jeho svěřenských fondů nepobíral dotace. České úřady pak politici vybízejí k tomu, aby peníze vyplacené Agrofertu vymáhaly.

EP v právně nezávazné rezoluci vyzval orgány Evropské unie i české úřady k ráznějšímu přístupu vůči dotacím pro Agrofert. Babiš dlouhodobě odmítá, že by byl ve střetu zájmů. "Usnesení EP jasně ukazuje, jak špatnou pozici má Česko pod vedením současné vlády u partnerů v zahraničí. Premiér dělá ostudu, vicepremiér plánuje cesty do Moskvy, ministr zahraničí je neviditelný. Tato vláda není schopna hájit zájmy ČR," napsal ČTK předseda ODS Petr Fiala.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš ČTK napsal, že kvůli Babišově hamižnosti zaplatí škody za nezákonné čerpání dotací a zakázek pro premiérovy firmy běžní občané a podnikatelé. "Ti se tak stali jeho rukojmími. Jen za tři roky získal Agrofert nezákonně 20 miliard korun. České úřady by měly okamžitě začít tyto prostředky vymáhat," uvedl. Agrofert v minulosti uvedl, že pirátské výpočty jsou nepravdivé a nadsazené.

Europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) novinářům ve Sněmovně řekl, že Babiš může odejít z funkce a ukončit tak střet zájmů, nebo Agrofert prodat. "Pokud nebude dělat nic, tak ten problém nepochybně narůstá. Rezoluce mluví o podmínce právního státu - do země, kde nefunguje právní stát, není možné vyplácet dotace," uvedl. Babiš i ČR musí protiprávní stav ukončit neprodleně, vyplývá podle něj z usnesení.

Babiš dnes novinářům v Olomouci řekl, že EP svým usnesením pokračuje v zasahování do vnitřních záležitostí ČR. To odmítla na twitteru šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. "Slova premiéra, že rozhodnutí EP narušují naši svrchovanost, jsou nechutná. Pokud nechce, aby ho europoslanci řešili, ať dotace Agrofert nepobírá. To by ale jeho firmy za moc nestály," uvedla.

ČTK pak Adamová napsala, že nikomu se nemůže líbit, když lidé ze svých daní platí podnikání jednoho miliardáře, který jako předseda vlády může ovlivňovat podmínky ve svůj prospěch. Nabízí se podle ní tři řešení. "Buď Andrej Babiš odejde z funkcí, zcela se vzdá Agrofertu, anebo jeho firmy nebudou pobírat ani korunu z veřejných peněz. Dle jeho reakcí vidíme už dávno, že ani jedno nehrozí," uvedla.

Předseda lidovců Marian Jurečka považuje Babišův střet zájmů za evidentní. "Měl by přestat dělat mlhu a respektovat konečný audit Evropské komise a střet zájmu vyřešit. Naše úřady by na to měly jasně reagovat, investiční dotace nevyplácet a již vyplácené požadovat vrátit do poslední koruny, aby to neplatil český občan!" sdělil Jurečka ČTK.

Předseda Starostů a nezávislých (STAN) Vít Rakušan ČTK sdělil, že rezoluci nepovažuje za žádné překvapení. "Opakovaně jsme upozorňovali, že pan premiér Babiš je ve střetu zájmu, a to nejen v čerpání dotací. Naprosto rozumím i rozčarování našich unijních partnerů, situace na naší politické scéně tomu vůbec nenahrává," uvedl. Ptá se, kolikrát ještě musí unijní orgány na problém upozornit, než se čeští ministři přestanou "schovávat".

Předseda KSČM Vojtěch Filip doporučuje Babišovi hledat způsob, jak být zároveň v politice a podnikat, aby při tom postupoval podle zákona. "U nás je to zejména změna občanského zákoníku v ustanovení o svěřenských fondech," uvedl.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

32°C

Dnes je neděle 20. června 2021

Očekáváme v 7:00 23°C

Celá předpověď