Opozice zdraví demonstranty, na Letné je například Pirát Bartoš

foto Ilustrační foto - Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš.

Praha - Na demonstraci proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) vyrazil na pražskou Letnou například předseda Pirátů Ivan Bartoš. Protestující zdraví na sociálních sítích i politici dalších opozičních stran ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a Starostů a nezávislých (STAN).

Bartoš na sociálních sítích zveřejnil svou fotografii z demonstrace a poděkoval dalším účastníkům, že nemlčí. "Občanská společnost je zásadním pilířem demokracie a obavy, které vás vedou do ulic, zcela chápu," uvedl. Piráti ho podle něj řeší politickou cestou.

Předseda ODS Petr Fiala spojil protest se středečním hlasováním o nedůvěře vládě, které opozice vyvolala kvůli unijním auditům poukazujícím na Babišův střet zájmů. "Nikdy po Listopadu 1989 se nesešlo na demonstraci tolik lidí, protože se také nikdy po roce 1989 nestalo, aby premiér tímto způsobem vysával peníze z kapes lidí na své 'podnikání' a ještě se jim vysmíval," uvedl. Babiš podle něj ve středu uslyší ve Sněmovně, že se to většině občanů nelíbí.

Šéf KDU-ČSL Marek Výborný uvedl, že demonstrace rezonuje i u Heřmanova Městce. "Jak říkal TGM, cesta k cíli nebude krátká ani jednoduchá, ale pravda vítězí. Díky, že nejste lhostejní. Moc si toho vážím," napsal na twitteru.

Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová ocenila, že žije občanská společnost. "Velké díky každému, komu není jedno, co se u nás děje," uvedla. Zákonodárce ANO a ČSSD před hlasováním o nedůvěře vyzvala, aby přemýšleli nad textem svého poslaneckého slibu.

Starostové kritizovali Babišovo dnešní vyjádření, že nerozumí, proti čemu lidé protestují. "Naprostý nedostatek vkusu. Andrej Babiš v Ležákách, kde má vzpomínat na hrůzy války a nešťastné oběti, fňuká nad sebou samým. Nerozumí prý, proč proti němu lidé protestují. Krom jiného jistě i proto, že premiér nemá být sebou posedlý jájínek, ale státník," uvedl předseda STAN Vít Rakušan.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 17. listopadu 2019

Očekáváme v 9:00 10°C

Celá předpověď