Opozice požádala Babiše o jednání o epidemických opatřeních

foto Ilustrační foto - Premiér Andrej Babiš.

Praha - Koalice ODS, lidovců a TOP 09 vyzvala premiéra Andreje Babiše (ANO) k jednání o situaci po neprodloužení nouzového stavu. Žádá i o možnost, aby její zástupci mohli být přítomni při jednání vlády s hejtmany, sdělila ČTK předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. O jednání s premiérem požádal i předseda Pirátů Ivan Bartoš. ČTK napsal, že zatím nedostal odpověď s termínem.

Pekarová Adamová ČTK sdělila, že s premiérem chce koalice jednat o současné situaci a o možnostech a návrzích, které opozice předkládá. "Vyzvali jsme premiéra k jednání nejen jako koalice SPOLU, ale žádáme i o možnost byt přítomni jednání vlády s hejtmany," uvedla.

Na odpolední tiskové konferenci Pekarová Adamová uvedla, že zatím nemá k žádosti od jednání s koalicí od Babiše zpětnou vazbu. Chtěla by jednat ještě tento týden, i případně o víkendu.

Bartoš premiérovi, ale také ministrům a předsedům sněmovních stran napsal, že je třeba jednat o návrhu pandemického zákona, kompenzačním bonusu, ale i rozšíření příspěvku ke karanténě i na samostatně podnikající. Podle zprávy SMS, kterou má ČTK k dispozici, by Bartoš chtěl jednat o pozici ministerstva zdravotnictví a krajů v nové situaci. "Věřím, že schůzka je namístě. Zároveň bych chtěl požádat pana premiéra a jeho kancelář, zda by schůzku mohl svolat," napsal Bartoš.

O možnostech regulace epidemie koronaviru poté, co Sněmovna ve čtvrtek odmítla prodloužit nouzový stav, jedná nyní vláda prostřednictvím videokonference. S hejtmany, z nichž část chce kabinet požádat o nové vyhlášení nouzového stavu, má premiér hovořit po 15:00.

Jurečka: Vláda může bez stavu nouze omezit i služby

Vláda může na základě zákona o ochraně veřejného zdraví omezit i prodej služeb, řekl na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Také Správa státních hmotných rezerv (SSHR) by podle něj dál mohla distribuovat ochranné pomůcky, což ve čtvrtek vyloučil vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Kabinet ANO a ČSSD aktuálně jedná o možnostech regulace koronavirové pandemie poté, co dolní komora ve čtvrtek odmítla prodloužit nouzový stav.

Podle Jurečky je mnoho opatření možné realizovat nejen na základě zdravotního zákona, ale též zákona o ozbrojených silách ČR nebo o hasičském záchranném sboru. Kabinet tak podle něj může plošně omezit prodej služeb, zakázat hromadné kulturní a sportovní akce, uzavírat školy, ubytovací zařízení i restaurace, zakazovat a omezovat cestování a dopravu nebo omezovat návštěvy ve zdravotnických zařízeních.

Zároveň musí vláda opatření jasně zdůvodnit a vysvětlit důvody jejich nařízení. Také pokud by kabinet nutně musel přistoupit na urgentní nákup, může to podle Jurečky odůvodnit a využít jednací řízení bez uveřejnění. SSHR pak může dál být plně součinná a bezplatně distribuovat ochranné pomůcky včetně vybavení, jako jsou plicní ventilátory či lůžka, uvedl lidovecký šéf na základě právních analýz, které si koalice nechala vypracovat.

Místopředseda ODS Martin Kupka uvedl, že je nutné vypracovat harmonogram otevírání škol za jasně stanovených podmínek. Zároveň by se podle Kupky mělo efektivněji testovat na koronavirus, a to všemi dostupnými typy testů, a rychleji očkovat proti covidu-19.

Jurečka si neumí představit, že by vláda udělala "neférovou kličku" a nově vyhlásila nouzový stav bez ohledu na rozhodnutí Sněmovny. "Taková cesta nemusí vůbec být použita a je podle nás za hranou," řekl. Hamáček dnes ráno České televizi řekl, že pokud hejtmani kabinet o nové vyhlášení stavu nouze požádají, vláda jim pravděpodobně vyhoví.

Například hejtmani Pardubického a Moravskoslezského kraje už oznámili, že tak učiní. Šéf KDU-ČSL ale očekává, že většina hejtmanů se bude klonit spíše k využití standardních legislativních nástrojů na základě zákona o ochraně veřejného zdraví. Opětovné vyhlášení nouzového stavu označili v posledních dnech ústavní právníci, které ČTK oslovila, za obcházení ústavy.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je úterý 11. května 2021

Očekáváme v 23:00 18°C

Celá předpověď