Opozice nabízí do krizového štábu lékaře, vojáka či ekonoma

foto Ilustrační foto - Nový člen předsednictva hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Radovan Vích (vlevo) naslouchá vystoupení předsedy Tomia Okamury na tiskové konferenci na závěr celostátní konference hnutí, která se konala 14. července 2018 v Praze.

Praha - Opozice nabídla na tři místa, které ji vláda vyhradila v krizovém štábu, makroekonoma, lékaře, bývalého policejního prezidenta či bývalého vojenského důstojníka s mezinárodními zkušenostmi. Jména mohou být jedním z témat čtvrteční videokonference předsedů stran s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Většina stran oznámila nominace v úterý, kdy premiér s nabídkou ve Sněmovně přišel, dnes oznámili společného kandidáta Piráti s hnutím STAN. Shodli se na nominaci ekonoma Filipa Matějky. Hnutí SPD chce vyslat poslance a bývalého zástupce ČR ve strukturách Severoatlantické aliance Radovana Víchu.

Babiš opozici nabídl, aby v Ústředním krizovém štábu obsadila tři posty, podle vyjádření pro iDnes.cz chce, aby strany nenominovali politiky, ani komunální. Nevládních stran je ve Sněmovně sedm. S nominací přišlo také hnutí Trikolora, které založil poslanec Václav Klaus.

Piráti a STAN dnes společně informovali, že věří, že ekonomické dopady epidemie koronaviru nového typu budou nyní největší výzvou. Matějka se specializuje na makroekonomii, ekonomickou teorii, ekonomii informací a behaviorální ekonomii a pomocí ekonomických teorií vysvětluje chování lidí a státu. "Jsem přesvědčen, že pohled renomovaného ekonoma s takto silným profesním zázemím, zkušenostmi a navíc s velmi potřebnou specializací na roli informací v ekonomice i politice, nesmí v krizovém štábu chybět," uvedl v tiskové zprávě předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Předseda STAN Vít Rakušan doplnil, že je klíčové nalézt a aplikovat takové nástroje, které zmírní dopady krize na českou ekonomiku. Doplnil, že po čtvrteční poradě opozičních stran společnou nominaci sdělí premiérovi oficiální cestou.

SPD vsadila na Víchovy zkušenosti. "Jde o experta na krizové řízení a krizovou logistiku. Bude nepochybným odborným přínosem pro práci krizového štábu," sdělila ČTK mluvčí hnutí Barbora Zeťová. Hnutí Trikolóra navrhne podle mluvčí Ivany Kerlesové bývalého dlouholetého ředitele Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Marka Zemana, který je odborným garantem hnutí pro zdravotnictví.  

Už v úterý oznámila nominaci svého senátora a bývalého policejního prezidenta Martina Červíčka ODS. Komunisté chtějí vyslat poslance a bývalého policistu Zdeňka Ondráčka, o záležitosti budou ale ještě jednat. "Nominaci dokončíme ve čtvrtek po poradě grémia podle potřeb ústředního krizového štábu. Máme na výběr experty na bezpečnost záchranáře nebo řídící pracovníky krizových štábů kraje," napsal ČTK předseda KSČM Vojtěch Filip.

TOP 09 nominuje prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera, který patří ke kritikům dosavadního řízení zásobování ochrannými pomůckami. Lidovci navrhnou poslance a někdejšího ředitele havlíčkobrodské nemocnice Víta Kaňkovského.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je úterý 27. října 2020

Očekáváme v 23:00 5°C

Celá předpověď