Opozice na Slovensku ukončila obstrukci, schůze parlamentu začala

foto Pohled do jednacího sálu slovenského parlamentu v Bratislavě - ilustrační foto.

Bratislava - Opoziční poslanci na Slovensku ukončili obstrukci a dnes umožnili zahájit schůzi sněmovny. Její začátek zablokovali minulý týden, když kabinet premiéra Eduarda Hegera přišel v parlamentu o většinu. Dopoledne opozice neuspěla s návrhem odvolat ministra vnitra Romana Mikulce; vyslovení nedůvěry při hlasování nepodpořili poslanci bývalé vládní strany Svoboda a Solidarita (SaS), naopak pro Mikulcovo odvolání hlasovalo i několik zákonodárců vládního hnutí Jsme rodina předsedy parlamentu Borise Kollára.

Pokus části opozičních poslanců odvolat ministra vnitra projednala sněmovna už minulý týden na své mimořádné schůzi, samotné hlasování tehdy ale odložila. Šéf sociálních demokratů (Směr-SD) a expremiér Robert Fico v pořadí už sedmý pokus o vyslovení nedůvěry šéfovi resortu vnitra zdůvodnil jeho údajným klientelismem. Mikulec výtky odmítl.

Poslanci na schůzi podle schváleného programu projednají zhruba 140 návrhů. Sněmovna se dopoledne začala zabývat návrhem poslanců hnutí Jsme rodina doplnit ústavu o ustanovení, že volební období parlamentu lze zkrátit ústavním zákonem nebo referendem. Odpoledne pak poslanci v prvním čtení předlohu schválili, definitivně by o ní měli rozhodnout na příští schůzi sněmovny. Podobné změny ústavy chce opozice dosáhnout referendem, který vyvolala prostřednictvím petice; termín lidového hlasování v této záležitosti prezidentka Zuzana Čaputová zatím nestanovila.

Zmíněné návrhy změn základního zákona reagují na loňské rozhodnutí ústavního soudu, který zablokoval konání referenda o vypsání předčasných parlamentních voleb. Ústavní soudci tehdy uvedli, že nejprve je potřeba do ústavy doplnit bod, který upraví možnost zkrácení volebního období parlamentu například rozhodnutím sněmovny nebo právě lidovým hlasováním. V minulosti přitom slovenští poslanci opakovaně ústavním zákonem zkrátili volební období Národní rady, což vedlo k vypsání nových voleb; tato rozhodnutí sněmovny tehdy ústavní soud neposuzoval.

Příští parlamentní volby by se v řádném termínu měly konat v únoru 2024. O vypsání předčasných voleb dlouhodobě usilují některé opoziční strany. Průzkumy volebních preferencí vede strana Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) expremiéra Petera Pellegriniho před Směrem-SD. Pellegrini mnoho let působil právě ve Směru-SD, ze kterého spolu s několika poslanci vystoupil před dvěma lety a založil vlastní stranu.

Slovenská vláda přišla o většinu ve sněmovně, když liberální strana SaS odešla do opozice. Demisi čtyř ministrů za SaS přijala hlava státu minulý týden. SaS opustila koalici, když ministr financí a šéf nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igor Matovič odmítl její ultimátum, aby z vlády odešel. Dlouhodobé spory mezi nynějším ministrem financí Igorem Matovičem a šéfem SaS Richardem Sulíkem v minulosti vyústily až ve vzájemné osobní slovní výpady.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 26. září 2022

Očekáváme v 21:00 10°C

Celá předpověď