Opozice kritizuje souhlas vlády s návrhem migrační reformy EU

foto Řádná schůze Sněmovny, 21. února 2023, Praha. Předseda SPD Tomio Okamura při vystoupení.

Praha - Zástupci sněmovní opozice kritizují souhlas ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) s návrhem migrační reformy Evropské unie. Podle šéfa hnutí SPD Tomia Okamury k tomu kabinet neměl mandát. Hnutí ANO požádalo kvůli návrhu o svolání mimořádné schůze Sněmovny, konat se bude ve středu. Poslankyně ANO Jana Mračková Vildumetzová kritizuje Rakušana, podle ní pošlapal český boj proti kvótám na přerozdělování migrantů. Na základě vyjednané dohody přitom nebudou stanoveny kvóty na přerozdělování, země budou pouze muset posílat státům nejvíce zasaženým migrací příspěvky. Česko bude navíc ze systému povinné solidarity dočasně vyjmuto kvůli velkému množství přijatých uprchlíků z Ukrajiny, uvedl Rakušan.

Na migrační reformě se unijní země dohodly ve čtvrtek. Návrh zatím pouze poslouží Radě EU k dalšímu rokování o konečné podobě migračních pravidel s Evropským parlamentem. Rakušan dohodu považuje za úspěch. "Vyjednali jsme férové společné řešení, o které jsme usilovali a které jsme aktivně prosazovali. Žádné kvóty, ale solidární finanční pomoc nejvíce zatíženým členským zemím, kterou Česko prostřednictvím programů ministerstva vnitra dlouhodobě realizuje," uvedl dnes Rakušan v tiskové zprávě.

Sněmovní opozice ale jeho pozitivní postoj k dohodě nesdílí. "Před šesti lety jsme odmítli kvóty na přerozdělování migrantů. Stálo to mnoho hodin tvrdého jednání, ale dokázali jsme to. Teď ministr Rakušan ten vítězný boj pošlapal," napsala dnes na twitteru stínová ministryně vnitra z hnutí ANO Mračková Vildumetzová.

Češi podle ní ukázali během války na Ukrajině, jak moc umí být solidární, ale zároveň vždy budou proti tomu, aby jim kdokoliv něco diktoval. "Tím spíš, že nemá logiku, že za Ukrajince nedostaneme ani euro, ale za ilegální migranty, organizované pašeráckou mafií, bychom měli platit," dodala poslankyně.

ANO požádalo o svolání mimořádné sněmovní schůze k reformě unijních migračních pravidel. Novinářům to dnes řekl předseda hnutí Andrej Babiš, podle kterého jde o nepochopitelnou věc. Záměr o vyvolání poslaneckého jednání ohlásil také lídr opozičního hnutí SPD Tomio Okamura, jehož klub ale na rozdíl od ANO nemá k takovému kroku dostatečný počet členů.

"Je to neuvěřitelná zrada, neuvěřitelné selhání naší vlády, která je servilní Bruselu," uvedl Babiš. Čeští zástupci v Evropě podle něho vůbec nehájí zájmy České republiky. "Česká republika má sama rozhodovat o tom, kdo v ní bude žít," zdůraznil Babiš. Uvedl také, že reforma migračních pravidel bude pro ANO jedním z velkých témat do evropských voleb v příštím roce.

Podnět ke svolání mimořádné schůze musí podepsal nejméně 40 poslanců, hnutí ANO jich má 71. Zahájení sběru podpisů oznámil dnes Okamura, poslanecká frakce SPD má ale jen 20 členů. Poslanci se kvůli migrační reformě mimořádně sejdou ve středu odpoledne. Podle informací ČTK z koalice je možné, že Sněmovna tentokrát program opoziční schůze schválí. V takovém případě by se mohli do debaty zapojit i řečníci bez přednostního práva a plénum by mohlo hlasovat o návrzích usnesení. Okamura se také bude snažit prosadit téma na řádnou sněmovní schůzi, která pokračuje v úterý odpoledne.

Podle předsedy SPD vláda zradila české občany a podpořila povinnou solidaritu a přerozdělování imigrantů v EU. "Ministr Vít Rakušan neměl sebemenší mandát tento zásadní a dlouhodobý závazek za Českou republiku v utajení odsouhlasit, tato záležitost nebyla předem projednána v Poslanecké sněmovně ani s parlamentní opozicí," uvedl Okamura.

Státy Evropské unie se po řadě let marného snažení dohodly na migrační reformě počítající s povinnou solidaritou se zeměmi přetíženými žadateli o azyl stejně jako s rychlejším vyřizováním neúspěšných žádostí. Po čtvrtečním jednání ministrů vnitra členských zemí to oznámilo švédské předsednictví bloku. Velká většina zemí po celodenním vyjednávání podpořila kompromisní návrh, který Radě EU poslouží k dalšímu rokování o konečné podobě migračních pravidel s Evropským parlamentem. Pro hlasovalo i Česko, proti bylo podle diplomatů pouze Maďarsko a Polsko.

Česko si podle ministra Rakušana spolu s dalšími státy přijímajícími uprchlíky z Ukrajiny vyjednalo výjimku z povinnosti finančně pomáhat přetíženým jihoevropským státům. "Až skončí režim dočasné ochrany pro ukrajinské uprchlíky, bude ČR díky této dohodě příjemcem solidárního finančního příspěvku," uvedl ministr vnitra na twitteru.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je úterý 3. října 2023

Očekáváme v 21:00 18°C

Celá předpověď