Opozice kritizuje nedostatek dat o očkovaných proti covidu

foto Zdravotnice 14. ledna 2021 očkuje vakcínou proti koronaviru klienta ostravského centra pro osoby se zdravotním postižením Čtyřlístek.

Praha - Vláda se snaží klíčová data o koronavirové pandemii i přes výzvy opozice a expertů dlouhodobě tajit, míní předseda Pirátů Ivan Bartoš. Podle šéfa lidovců Mariana Jurečky by měl premiér Andrej Babiš (ANO) umět nastavit systém tak, aby se data o očkovaných proti covidu-19 denně aktualizovala. Stát musí podle předsedy STAN Víta Rakušana okamžitě požadovat data pro vyhodnocení průběhu vakcinace, aby mohl systém fungovat kvalitně. Veřejnost má právo znát jasná data o průběhu očkování, míní šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Podle předsedy SPD Tomia Okamury nemá Babiš očkování pod kontrolou, přestože oznámil, že za jeho strategii a systém bude osobně odpovědný. Lídři opozičních stran to řekli na dotaz ČTK týkající se dnešní Babišovy kritiky rychlosti očkování v Česku.

Babiš chce, aby byly vakcíny využity dříve, než budou dodány další.  Dnes večer bylo v Informačním systému infekčních nemocí (ISIN) registrováno 82.000 očkovaných, řekl premiér televizi Nova. Očkovací centra podle jeho dopoledního vyjádření vkládala údaje o provedených vakcinacích do systému se zpožděním. To dnes Babiš také kritizoval, podle něj jsou za to zodpovědní ředitelé očkovacích center. Povinnost hlásit naočkované lidi týž den do informačního systému a evidovat počet vakcín, schválila vláda ve středu, tedy asi dva a půl týdne poté, co se s očkováním v Česku začalo.

Premiér podle Bartoše přípravu na vakcinaci hrubě podcenil a selhává v realizaci, podkopává tak důvěru lidí ve stát a dává prostor dezinformacím. "Tuto chybu ale nenapraví tak, že bude údaje tajit. Naopak je třeba s veřejností otevřeně komunikovat a lidi informovat," napsal ČTK. "Shazování viny" na očkovací centra považují Piráti za nehorázné vzhledem k tomu, že kabinet podle strany k jejich vzniku přispěl jen minimálně a sám má zajistit správný monitoring údajů.

Podle Jurečky by právě Babiš měl umět nastavit systém, aby byla data denně aktualizována. "Je tristní, když zde jsou dodané vakcíny, ale není systém, který by je stíhal očkovat! Toto musí zajistit vláda a dobré informace jsou základ," uvedl.

Stát musí okamžitě žádat data pro vyhodnocení průběhu vakcinace, a pokud je nedostane, je potřeba najít jiný způsob, jak zajistit jejich dostupnost, míní Rakušan. "Nastavení procesu i případný plán B pro sběr i vyhodnocení dat se měl řešit ještě před tím, než se projekt spustil. Na tohle musí být stát připraven a jen to ukazuje dlouhodobou absenci profesionálního managementu v řízení státní struktury," dodal.

Kritická byla k Babišovu vyjádření i Pekarová Adamová. Požadavek na zveřejnění dat je důležitý i vzhledem ke kauze Státního zdravotního ústavu. Jeho ředitel Pavel Březovský k dnešnímu dni rezignoval kvůli informacím, že se v ústavu očkovali vedle zaměstnanců i jejich příbuzní. Stát by podle Pekarové Adamové měl jasně vědět, koho chce očkovat ve které fázi. "Premiér má ve zvyku hledat viníky všude jinde. Měl by však začít sám u sebe, on se totiž už několikrát stylizoval do role hlavní tváře očkování v Česku," poznamenala.

Podobně se vyjádřil i předseda SPD Okamura: "Premiér Babiš nedávno veřejně oznámil, že bude osobně odpovědný za strategii a systém očkování. Bohužel se ukazuje, že stejně jako vládní opatření tak nemá pod kontrolou ani očkování," napsal ČTK. Pro SPD je důležité, aby vláda neomezila občanská práva a svobody lidí, kteří očkování odmítnou. "Ti, kteří očkování chtějí, by měli mít možnost rychlého výběru bezpečné očkovací látky. Testování a očkování nesmí být pro naše občany povinné, ale na bázi dobrovolnosti," uvedl.

"Myslím, že problém je v přílišné centralizaci a podcenění odpovědnosti krajských hygienických stanic," napsal ČTK předseda KSČM Vojtěch Filip.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je čtvrtek 9. prosince 2021

Očekáváme v 12:00 1°C

Celá předpověď