Opočno zůstane státu, ÚS zamítl stížnost Colloredo-Mansfeldové

foto Zámek Opočno na Rychnovsku (na archivním snímku z 22. října 2014).

Brno - Zámek Opočno na Rychnovsku zůstane státu. Ústavní soud (ÚS) dnes zamítl stížnost dcery posledního šlechtického majitele zámku Kristiny Colloredo-Mansfeldové. Spor o vydání trval od první poloviny 90. let. V poslední stížnosti poukazovala Colloredo-Mansfeldová na údajně rasový motiv perzekuce rodiny, podle ÚS se to ale s dostatečnou jistotou neprokázalo. Dnešního vyhlášení nálezu se Colloredo-Mansfeldová nezúčastnila, nedostavil se ani její právní zástupce.

Právní zástupce Colloredo-Mansfeldové Jakub Fröhlich ČTK řekl, že poté, co se seznámí s podrobným odůvodněním dnes vyhlášeného nálezu, zváží další postup ve věci. "Připadají v úvahu možnosti, jako je například stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva nebo obnova řízení v případě, že vyjdou najevo důkazy, které nebylo možné použít v tom původním řízení. Zatím je předčasné o dalším postupu hovořit," řekl ČTK Fröhlich.

Památkáři a kastelán zámku Tomáš Kořínek dnešní nález přivítali. "Budeme čekat na kroky protistrany," uvedl. Spory podle něj komplikují opravy Opočna, dosud bylo možné řešit v podstatě jen havarijní stavy.

Starostka Opočna Šárka Škrabalová nechtěla rozhodnutí soudu hodnotit. Přála by si ale , aby Colloredo-Mansfeldová i nadále do města jezdila. Ve městě má hraběnka dům.

Opočno zabavili nacisté, po válce zámek převzal stát. Po pádu komunismu se soudy případem zabývaly opakovaně, s několika zvraty. Colloredo-Mansfeldová dokonce zámek po jistou dobu spravovala. Po zásahu ÚS ale stát v dubnu 2007 objekt znovu převzal do péče.

Později díky dalšímu nálezu ÚS dosáhla Colloredo-Mansfeldová obnovy řízení. Padlo však stejné rozhodnutí jako předtím, zámek tedy dosud spravuje Národní památkový ústav.

Důvody konfiskace za protektorátu byly podle pravomocného verdiktu spíše politické a národnostní. Colloredo-Mansfeldová s tím nesouhlasila, v ústavní stížnosti mimo jiné namítala, že matce posledního majitele panství Josefa Colloredo-Mansfelda byl majetek ve Francii konfiskován jako Židovce. Proto je prý otázkou, zda také zabavení Opočna nebylo rasovou perzekucí, případně zda židovští předkové nebyli jedním z více důvodů pro zákrok proti Colloredo-Mansfeldům.

Podle ústavních soudců ale nestačí "prokázání jiných motivů perzekuce, k nimž se rasové důvody eventuálně mohly přidat". ÚS zdůraznil, že nelze pochybovat o zločinnosti konfiskační praxe nacistických úřadů, restituční zákonodárství však nemohlo odčinit všechny křivdy.

"Sedm desítek let po skončení války je tato reparace nesmírně obtížná, ne-li nemožná. I proto omezil restituční zákon o mimosoudních rehabilitacích přezkoumávání přechodů majetku předcházejících rozhodnému období na nejextrémnější případy z důvodu rasové perzekuce," stojí v nálezu soudce zpravodaje Radovana Suchánka. Tříčlenný senát nebyl jednotný, soudce Jiří Zemánek s výrokem nesouhlasil.

Kromě zámku samotného se potomci původních majitelů soudí se státem také kvůli mobiliáři. Zastal se jich Evropský soudu pro lidská práva ve Štrasburku, ÚS proto obnovil dvě řízení o starších, původně odmítnutých stížnostech. Nová rozhodnutí ale zatím nepadla.

Starostka Opočna věří,že Colloredo-Mansfeldová na město nezanevře

Starostka Opočna Šárka Škrabalová dnešní rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS), podle kterého zdejší zámek zůstane státu, nechtěla komentovat. Pro město se tím nic nemění, řekla ČTK. Doufá, že Kristina Colloredo-Mansfeldová do svého domu ve městě bude jezdit dál. Dcera posledního šlechtického majitele zámku Colloredo-Mansfeldová ve stížnosti k ÚS poukazovala na údajně rasový motiv perzekuce rodiny, podle soudu se to ale s dostatečnou jistotou neprokázalo. Spor o vydání zámku, který státu připadl po druhé světové válce, trval od první poloviny 90. let. Památkáři rozhodnutí soudu vítají.

"Pro město se tím nic nemění. Pro mě je zklamáním, že to tak dlouho trvalo, abychom se dozvěděli věc, která byla na začátku. S paní hraběnkou se velice dobře známe. Budeme věřit, že paní Kristina Colloredo-Mansfeldová bude do Opočna i nadále jezdit," řekla ČTK Škrabalová.

V Opočně má hraběnka kousek od zámku dům. "Paní hraběnce jsme fandili, drželi jsme palce. Doufali jsme, že se to rozhodne nejlepším možným způsobem, jaký může být. Jak soud rozhodl, tak to prostě je. Nebudu rozhodnutí soudu komentovat," dodala Škrabalová.

Státní zámek Opočno byl ohledně případných velkých investic limitován neukončeným restitučním sporem. Z toho důvodu památkáři verdikt ÚS vítají. "Pro nás je to pozitivní zpráva, objekt potřebuje daleko větší finanční prostředky, dosud jsme tím byli velice limitováni, je to ve prospěch zámku," řekl ČTK ředitel památkového ústavu na Sychrově Miloš Kadlec.

V Královéhradeckém kraji je ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) pět památek, zámky Opočno, Hrádek u Nechanic, Náchod, Ratibořice a hospital v Kuksu. Zámek Opočno patří mezi nejnavštěvovanější památky v kraji, loni sem zavítalo téměř 50.000 lidí.

Zámek Colloredo-Mansfeldům zkonfiskovali v roce 1942 nacisté, po roce 1945 připadl na základě dekretu prezidenta Beneše státu. Mansfeldové se po válce o majetek začali soudit, po nástupu komunistického režimu emigrovali do Rakouska. Kristina Colloredo-Mansfeldová požádala o vydání zámku v roce 1991.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 17. května 2021

Očekáváme v 17:00 15°C

Celá předpověď