Operace Trvalá svoboda (Operation Enduring Freedom)

Mezinárodní protiteroristická operace (odveta za atentáty na New York a Washington z 11. září 2001).

25.9.2001 - Spojené státy přejmenovaly název odvetné válečné operace, která má být odvetou za atentáty na New York a Washington z 11. září. Původní název "Operace nekonečná spravedlnost" (Operation Infinite Justice) byl změněn na "Operace trvalá voboda" (Operation Enduring Freedom).

Začátek října 2001 - Spojené státy zahájily odvetu za zářijové teroristické útoky na americká města. Za organizátora atentátů považují organizaci Al-Káida islámského radikála Usámy bin Ládina, který se skrývá v Afghánistánu.

20.10.2001 - Dva američtí vojáci zahynuli v Pákistánu při nehodě vrtulníku, když zajišťovali podporu Operace Trvalá svoboda.

12.12.2001 - Vláda ČR jednomyslně schválila vyslání českých vojáků do mírových a humanitárních misí v Afghánistánu. Novinářům to po mimořádném zasedání kabinetu řekl premiér Miloš Zeman. Upřesnil, že ČR nabízí spojencům protichemickou jednotku, polní nemocnici a dalších 120 až 150 vojáků. Vláda souhlasila se dvěma materiály. První dává mandát ministrům obrany a zahraničí jednat o české účasti v současné operaci v Afghánistánu známé jako Trvalá svoboda (Enduring Freedom), druhý o české účasti v případné budoucí mírové a humanitární misi v této zemi.

V Afghánistánu již k tomuto datu kromě amerických jednotek působili mimo jiné i britští vojáci. O vyslání až 8000 vojáků v rámci mezinárodních mírových jednotek uvažovalo i Německo. Předpokladem je podle spolkového ministra obrany Rudolfa Scharpinga to, že zřízení mírových sil schválí Rada bezpečnosti OSN a že je vybaví "silným" mandátem.

18.1.2002 - Z americké vojenské základny v německém městě Ramstein odletěli do Kuvajtu dva příslušníci velitelství českého kontingentu určeného pro operaci Trvalá svoboda (Enduring Freedom). Společně s americkými a německými kolegy budou v Kuvajtu připravovat působení českých vojáků.

O zapojení libereckých chemiků do protiteroristické operace Trvalá svoboda požádal vládu 1. listopadu americký velvyslanec v České republice Craig Stapleton. Vyslání jednotek do Kuvajtu schválily 19.12.2001 obě komory parlamentu. Spojenci z NATO zatím využívali jen český dopravní letoun Tu-154.

26.2.2002 - Tímto dnem začala účast českých vojáků v protiteroristické misi Trvalá svoboda. "Začínají přesuny techniky a předsunutých skupin vojáků," řekl ČTK po uzavřeném rozloučení se s vojáky v Liberci ministr obrany Jaroslav Tvrdík (ČSSD). Utajení přípravy a přesunu podle něj nařídily Spojené státy.

Místopředseda senátu Přemysl Sobotka (ODS) ale poznamenal, že ještě žádný z vojáků neodcestoval a tento den ani neodjede. "Je to však otázka nejbližších dnů," dodal.

7.3.2002 - Předsunutá skupina dvaceti vojáků z liberecké roty protichemické obrany odcestovala z letecké základny Praha-Kbely do Kuvajtu. Na místě vytvoří podmínky pro příjezd hlavních sil českého kontingentu. Zajistí pro ně ubytování a naváže rádiové a telefonické spojení mezi štáby. Úkolem předsunuté jednotky je také zajistit přepravu techniky a materiálu.

Český kontingent v počtu přibližně 250 vojáků se v Kuvajtu zúčastní operace Trvalá svoboda. České vojáky povede plukovník Josef Prokš, který dnes odcestoval s první dvacítkou. V Kuvajtu budou vojáci pobývat půl roku. Jejich posláním bude průzkum v souvislosti s případným použitím chemických nebo biologických zbraní. Vedle monitorování se vojáci zapojí do odstraňování škod, pokud budou tyto zbraně použity.

19.3.2002 - Do Kuvajtu dorazilo 226 členů jednotky a přidalo se k předsunuté skupině. Celkem zde bude půl roku působit 251 Čechů. Většina z nich jsou členové 9. protichemické roty z Liberce. Jejich úkolem je zajistit bezpečnost organizačního štábu protiteroristické operace Trvalá svoboda působícího v Kuvajtu.

20.3.2002 - Do kuvajtského mezinárodního přístavu dorazila loď s technikou a vybavením pro českou jednotku. Materiál byl vyložen z lodi a převezen na základnu v Dauhá, kde je česká jednotka dislokována.

27.4.2002 - Ukázky práce české protichemické jednotky a jejích německých a amerických kolegů viděli na základně Doha v Kuvajtu čeští ministři zahraničí a obrany Jan Kavan a Jaroslav Tvrdík. Na 250 českých vojáků působí v oblasti od 19. března a ve spolupráci s Američany a Němci cvičí především dekontaminaci území zamořeného chemickým či biologickým útokem nebo havárií.

Český protichemický kontingent je podle svého mluvčího Radka Hampla spojenci v protiteroristické operaci Trvalá svoboda vysoce hodnocen. Na rozsáhlé základně Doha je česká jednotka z Liberce, největší jednotkou svého druhu.

29.4.2002 - Pobyt české protichemické roty v Kuvajtu bude financován ze státního rozpočtu. Vláda oznámila, že z rozpočtové kapitoly Všeobecná pokladní správa uvolní 580 miliónů korun na vyslání chemiků v rámci protiteroristické operace Trvalá svoboda. Vláda schválila uvolnit 580 miliónů na zabezpečení vyslání 9. zesílené roty, a to z položky Zvláštní výdaje na obranu a bezpečnostní opatření státu kapitoly Všeobecná pokladní správa.

2.9.2002 - Začala plánovaná rotace příslušníků českého vojenského kontingentu v Kuvajtu. První část 4. roty chemické ochrany, která střídá dosavadní kontingent, přistála v odpoledních hodinách na kuvajtském letišti a přesunula se na americkou vojenskou základnu DOHA.

5.9.2002 - Významné změny chystá armáda v systému činnosti protichemické jednotky v Kuvajtu. Vojáci počítají s tím, že od 1. dubna 2003 zanechají v Kuvajtu veškerou techniku a pouze 50 osob. Zbytek jednotky, tedy asi 200 vojáků, bude v pohotovostním režimu připraven v ČR. Do Kuvajtu by se v případě potřeby vojáci přesunuli do 48 hodin. Novinářům to řekl ministr obrany Jaroslav Tvrdík.

Přechodem na takzvanou sníženou úroveň pohotovosti, kterou již nyní v Kuvajtu praktikují němečtí vojáci, ušetří armáda značné finanční prostředky. Pro nadcházející rok je pro misi v Kuvajtu vyčleněno 224 miliónů korun.

Do Kuvajtu v rámci operace Trvalá svoboda odletí do 12. září 4. rota chemické ochrany z Českých Budějovic. Vojáci vystřídají libereckou 9. rotu chemické ochrany. Tato takzvaná rotace jednotek bude pravděpodobně poslední.

Vojáci ze 4. roty chemické ochrany, která patří ke 4. brigádě rychlého nasazení, mají v Kuvajtu pobývat do 31. března 2003. Jejich úkolem bude chránit organizační štáb operace Trvalá svoboda. Vojáci jsou připraveni zasáhnout nejen v případě vojenského konfliktu, ale i při ekologické havárii.

V rámci operace Trvalá svoboda v Kuvajtu působila k 5 září 2002 protichemická jednotka v počtu 247 vojáků.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je neděle 27. září 2020

Očekáváme v 13:00 12°C

Celá předpověď