Opatření ke koronaviru považují tři čtvrtiny Čechů za adekvátní

foto Ilustrační foto - Zleva ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ministryně spravedlnosti Marie Benešová, ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček, ministryně financí Alena Schillerová, ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a epidemiolog Roman Prymula pověřený řízením Centrálního řídícího týmu COVID-19 vystoupili 31. března 2020 v Praze v ochranných rouškách na tiskové konferenci po schůzi vlády k aktuálnímu vývoji ohledně šíření koronaviru.

Praha - Vládní opatření proti epidemii koronaviru považují za adekvátní tři čtvrtiny Čechů, zjistil průzkum společnosti Kantar CZ z přelomu března a dubna. V polovině března takových lidí byly necelé dvě třetiny. Výrazně zároveň ubylo lidí, z 31 na 16 procent, kteří opatření vidí jako příliš mírná. Z představitelů státu, kteří o omezeních rozhodují, se těší největší důvěře epidemiolog Roman Prymula, ukázal také průzkum. Jeho výsledky dnes zveřejnila Česká televize (ČT).

Mírně se naopak zvýšil podíl lidí, podle kterých jsou vládní opatření zbytečně přísná. V aktuálním průzkumu se takto vyjádřilo osm procent dotázaných, v polovině března to bylo pět procent. Kantar CZ se ve dnech 31. března a 1. dubna dotazoval víc než tisícovky lidí starších 18 let. Předchozí průzkum se uskutečnil od 17. a 18. března a zúčastnilo se ho 801 lidí.

Z jednotlivých opatření dotázaným nejvíc komplikuje život omezení pohybu a cestování, na druhém místě je uzavření většiny obchodů. Lidé také častěji než před dvěma týdny zmiňují uzavření kulturních institucí či sportovišť. To, že sami nemohou navštěvovat restaurace a posílat děti do škol, je v žebříčku na čtvrtém a pátém místě.

Největší důvěru mezi představiteli státu, kteří o omezeních rozhodují, má epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Prymula. Věří mu 37 procent lidí, ukázal také průzkum. Předseda Ústředního krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček má důvěru 28 procent lidí, premiér Andrej Babiš (ANO) 19 procent. Desetina důvěřuje ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi (za ANO). Jen minimum dotázaných uvedlo jiné jméno, než jsou tato čtyři, doplnila ČT.

Průzkum se zaměřil také na uzavření škol, o kterém vláda rozhodla jako o jednom z prvních opatření proti šíření nového typu koronaviru. Více než polovina oslovených rodičů uvedla, že se jejich děti učí stejně, jako kdyby chodily do školy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je čtvrtek 28. ledna 2021

Očekáváme v 9:00 2°C

Celá předpověď