Online systémy s lidskou tváří

Online systémy jsou příliš racionální a málo se hodí k nám, lidem. Proto doufám, že v budoucnu budou alespoň trochu iracionální, že dostanou umělecké a emocionální rysy a stanou se “systémy s lidskou tváří”.

Uvedu příklad z našeho hmotného světa: byl jsem v Paříži v jednom z největších obchodů s kosmetikou, vybíral jsem parfém pro manželku. Najednou začala hrát brazilská taneční hudba, všechny prodavačky odešly od regálů a uprostřed velkého obchodu začaly tancovat. Bylo to pro mě úžasně přátelské. Na informačním letáku jsem si přečetl, že se jedná o akci, kterou si prodavačky pro sebe vymyslely a tančí takto především pro sebe třikrát denně po 5 minutách.

Nebo: někdo vymyslel rýhování okrajů vozovky tak, aby při přejezdu pneumatik zaznívaly skladby vážné hudby. To je přece paráda, výborná myšlenka, byť možná zbytečně nelogická. Vždyť k upozornění řidiče stačí nepříjemný zvuk!

Před třemi lety jsem byl na snídani těsně před Vánocemi s jedním z majitelů velkého online obchodu. Říkal mi, že mají tak vymyšlené systémy, že ani nemůžou udělat žádnou chybu při řešení reklamací zákazníků, není to možné protože jejich systémy jsou prostě perfektní, jasné a funkční. Pak jsem se ale po Vánocích bavil se svým známým a ten mi řekl, že si většinu dárků koupil u tohoto online obchodu a že žádný z nich nedorazil před Štědrým dnem, tak musel jít kupovat na poslední chvíli do kamenných obchodů za peníze, které mu zůstaly. Pak někdy začátkem ledna dostal nazpět všechny zaplacené peníze, ale pocit naštvanosti z něj přesto nezmizel. Čekal asi něco víc…

Moje ideální představa je, že by online systémy budoucnosti měly být konstruovány jako spojení umění a technologie. Tedy že by měly obsahovat něco navíc, co ze zcela racionálního pohledu mít nemusí, ale … co je zlidšťuje. Tak jako někteří umělci se snaží svými obrazy vytvořit neverbální komunikaci konkrétních obsahů, ať už emocionálních nebo sociálních a dělají to jako umění, tak by inženýři měli začít navrhovat online systémy jako funkční umělecká díla.

Proč? Aby se svět online technologie polidštil, aby začal mnohem více zdůrazňovat nás, lidi, kteří jsme na něm stále závislejší. Zkrátka si přeji online systémy s lidskou tváří. Oborem, kterým se dost zabývám, je online řešení sporů. Co kdyby si účastníci nějakého sporu mohli ze svých podání zkomponovat hudební skladku nebo abstraktní obraz? Zdá se vám to nelogické? To by byl jeden z důvodů proč to udělat, kromě toho že by to možná přispělo k tomu, aby se lidé snažili víc se dohodnout – snad.

Trend k personalizaci, který jak doufám na internetu začíná, pomůže rovněž řešit strach z vlády robotů – ano, já z nadvlády robotů strach nemám, myslím si že rozvoj technologie může všem lidem prospět užívat si víc našeho života, hmotného i nehmotného, být tvořivější, umělečtější – a méně logičtí. Samozřejmě existuje taky scénář opačný, tedy že logičtí roboti budou řídit nás, nedokonalé lidi, avšak dosud to tak není a tak je naděje…

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je úterý 22. září 2020

Očekáváme v 17:00 26°C

Celá předpověď