Omezte kontakty,vyzvali ředitelé nemocnic v hradeckém kraji

foto Ilustrační foto - Z přetížené krajské nemocnice v Náchodě záchranáři 9. února 2021 odvezli 15 pacientů s covidem-19 do nemocnic na Moravě. Převoz kromě běžných sanitek zajistil i velkokapacitní vůz Fénix.

Hradec Králové - Ředitelé nemocnic v Královéhradeckém kraji vyzývají veřejnost k dodržování všech nařízení a hygienických opatření. Lidé by měli omezit své sociální kontakty na minimum, vyhýbat se setkávání většího množství lidí. Situace v nemocnicích v kraji je kvůli několik týdnů trvajícímu náporu pacientů s covidem-19, kteří vyžadují hospitalizaci, kritická. ČTK to dnes sdělili zástupci nemocnic. Kapacity nemocnic v regionu jsou podle nich na hranici možností. O pacienty s covidem v kraji pečují státní Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové, pět krajských nemocnic a soukromá ve Vrchlabí.

V nemocnicích v Královéhradeckém kraji bylo dnes dopoledne asi 625 hospitalizovaných pacientů s covidem-19, z nichž přibližně 130 vyžadovalo intenzivní péči. V pátek 5. února bylo v nemocnicích v kraji asi 600 hospitalizovaných s covidem, z nichž v intenzivní péči bylo asi 130.

"Příliv pacientů neustává a naše nemocnice jsou výrazně přetížené. Zajištění péče o všechny akutní případy a také o pacienty s covid-19 je možné jen díky obrovskému nasazení všech zaměstnanců nemocnic. Možnosti otevírání dalších oddělení jsou již velmi omezené a zajištění péče o pacienty je v některých dnech možné již jen díky transportům pacientů do jiných regionů. Vyhlídky na nejbližší týdny nejsou optimistické," uvedli zástupci nemocnic v prohlášení.

Upozorňují na to, že těžký průběh nemoci se již netýká jen seniorů, ale mnohdy dopadá i na daleko mladší lidi. "A i ti jen s obtížemi překonávají kritický stav a někdy ho ani přes veškeré naše úsilí nezvládnou. Děláme pro všechny nemocné v našich nemocnicích, ať již s covid-19 či jinými závažnými chorobami maximum možného. Neztěžujte to, prosím, nám ani našim nemocným svým neuváženým chováním. I Vy se můžete ocitnout mezi nimi," stojí ve výzvě, ke které se připojili ředitelé FN Hradec Králové, krajských nemocnic v Náchodě, Jičíně, Trutnově, Rychnově nad Kněžnou a Dvoře Králové a Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje.

V krajských nemocnicích bylo dnes hospitalizováno zhruba 380 pacientů s covidem, 63 z nich na intenzivních lůžkách. "Aktuální stav na lůžkách v našich nemocnicích v tuto chvíli je 38 volných standardních lůžek a dvě intenzivní. Včetně následné péče tak máme momentálně hospitalizováno okolo 380 pacientů s koronavirem," řekla ČTK mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová.

FN Hradec Králové dnes zajišťovala péči zhruba o 220 pacientů s covidem-19, přibližně šest desítek vyžadovalo intenzivní péči. "Situace je mimořádně náročná, nemocnici se během víkendu podařilo otevřít další oddělení pro covid-19 pozitivní pacienty, problémem je i nadále vysoký počet v práci nepřítomných zdravotníků," řekl ČTK mluvčí FN Jakub Sochor.

FN Hradec Králové pokračuje v testování veřejnosti antigenními testy a provádí také PCR testování, například v neděli bylo vyšetřeno téměř 500 vzorků, z toho bylo více než 150 pozitivních. "I nadále pokračuje očkování proti covid-19. Očkovací centrum FN HK podalo od začátku ledna zhruba 10.000 dávek vakcín, více než 3000 lidí již dostaly druhou dávku vakcíny," uvedl Sochor.

V soukromé vrchlabské nemocnici bylo dnes dopoledne 25 hospitalizovaných pacientů s covidem, z nich pět na intenzivních lůžkách, uvedli zástupci nemocnice.

Podle dnešních údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) měly nemocnice v kraji v neděli volných zhruba 15 procent ze 123 lůžek s umělou plicní ventilací, o šest procent méně než před týdnem. Na odděleních JIP a ARO měly tuto neděli nemocnice v kraji 230 lůžek, volných bylo okolo 12 procent, o čtyři procenta méně než před týdnem. Standardních lůžek s kyslíkem bylo v neděli 14. února z 1278 volných asi deset procent, o jedno procento více než před týdnem, vyplynulo z údajů ÚZIS.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 17. května 2021

Očekáváme v 7:00 10°C

Celá předpověď