Omezení svéprávnosti podnikatele Redla bude znovu řešit soud v Plzni

foto Ilustrační foto - Policisté odvádějí lobbistu Michala Redla k soudu, který rozhodoval o vazbě pro obviněné v kauze korupce v pražském dopravním podniku, 17. června 2022, Praha.

Plzeň - Omezení svéprávnosti podnikatele a lobbisty Michala Redla bude znovu řešit plzeňský okresní soud. Nový návrh na zahájení řízení podal člen jeho rodiny. Informaci, kterou dnes uvedla Česká televize, potvrdil ČTK místopředseda Okresního soudu Plzeň - město Jan Špalek. Krajský soud v září Redlovo omezení svéprávnosti zrušil. Podnikatel byl podle tehdejšího rozhodnutí svéprávný už na konci dubna, tedy před tím, než se stal obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP).

"Mohu potvrdit, že podnět byl podán ze strany rodiny," uvedl Špalek. Okresní soud podle něj dostal nový návrh v pondělí, zatím není stanoven termín, kdy se bude věcí zabývat. Teprve v pondělí se na okresní soud vrátil spis k případu, který měl zapůjčen k nahlédnutí soud v Praze. Plzeňský okresní soud se bude zabývat tím, zda je pro rozhodování ve věci místně příslušný a zda jsou splněny všechny náležitosti, dodal bez dalších podrobností místopředseda soudu.

V kauze Dozimetr je obviněno víc než deset lidí. Policisté tvrdí, že organizovaná skupina systematicky obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky.

Kvůli kauze odstoupil ministr školství a jeden ze zakladatelů STAN Petr Gazdík, europoslanec Stanislav Polčák kvůli známosti s Redlem v hnutí pozastavil členství. S mužem se scházel i ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petr Mlejnek, který následně také rezignoval. Z funkce místopředsedkyně Sněmovny odstoupila Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Byla terčem kritiky kvůli tomu, že svědkem jejího muže na jejich svatbě a kmotrem jejího dítěte byl podnikatel Zakaría Nemrah, který je v kauze Dozimetr obviněný.

Okresní soud v Plzni rozhodoval o omezení Redlovi svéprávnosti opakovaně od roku 2008. Prodloužil ji mimo jiné také v roce 2018.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) podle dřívějších informací serveru Seznam Zprávy kvůli Redlovi také zaslal žalobcům podnět, aby pokračovali v přerušeném stíhání Redla v případu půlmiliardového úniku firmy M5. Jeho stíhání bylo v roce 2007 zastaveno kvůli potvrzení o vážné duševní nemoci.

Redl podle policie v roce 2002 přes úvěr poskytnutý firmě Technology Leasing tuneloval s podnikatelem Radovanem Krejčířem Českou spořitelnu. Podílet se měl i na půlmiliardovém daňovém úniku firmy M5. Podle potvrzení lékařů je ale tak nemocný, že není schopen vnímat trestní řízení. Někteří policisté to považovali za účelovou výmluvu z trestního stíhání.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 4. prosince 2022

Očekáváme v 17:00 4°C

Celá předpověď