Omarov neuspěl se stížností proti vydání do USA, čeká na vyřízení druhé

foto Soudní síň - ilustrační foto.

Praha - Ústavní soud odmítl stížnost gruzínského občana Polada Omarova, který napadl rozhodnutí ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) o jeho vydání do USA. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí ministerstva Vladimír Řepka. Doplnil, že Omarova ale zatím vydat nelze. Čeká se totiž na vyřízení druhé ústavní stížnosti, kterou cizinec podal proti rozhodnutí české justice o přípustnosti vydání. Spojené státy muže označují za vysokou autoritu v prostředí zločineckých skupin, tzv. vora v zakoně.

Česká policie zadržela Ázerbájdžánce s gruzínským občanstvím na začátku letošního roku, a to na základě mezinárodního zatykače. Od té doby je ve vazbě. Koncem května rozhodl Městský soud v Praze o možnosti vydat Omarova do USA, Gruzie či Kazachstánu. Přípustnost vydání do Spojených států odůvodnil soudce tím, že stíhání v zemi nemá politický charakter, Omarovi tam navíc nehrozí trest smrti. Blažek poté 17. července podepsal souhlas s vydáním do USA.

"Ústavní stížnost pana Omarova proti rozhodnutí pana ministra byla odmítnuta usnesením Ústavního soudu ze dne 5. 9. 2023, o čemž bylo ministerstvo spravedlnosti informováno dne 12. 9. 2023. O ústavní stížnosti proti rozhodnutí Městského soudu v Praze dosud nebylo rozhodnuto. Aktuálně tedy není možné vydání osoby do USA realizovat," shrnul Řepka.

Vydání do cizího státu povoluje ministr spravedlnosti, může tak ale udělat pouze v případě, že soudy vydání pravomocně povolí. Názorem soudů se ministr řídit nemusí. Blažek už dříve uvedl, že vydání Omarova do USA, nikoliv Gruzie či Kazachstánu, považuje po zvážení všech okolností za správné rozhodnutí.

Omarova kauza se týká údajného spiknutí s cílem zavraždit íránsko-americkou novinářku a aktivistku Masíh Alínežádovou. Zatýkací rozkazy vydaly okresní soudy pro Jižní okrsek a Východní okrsek New Yorku. První ze soudů podezírá osmatřicetiletého Omarova z trestných činů nájemná vražda, spiknutí za účelem spáchání nájemné vraždy a spiknutí za účelem praní špinavých peněz. Druhý pak z vydírání a vyděračského spiknutí, z nebezpečného vyhrožování a z trestného činu "držení, manipulace se střelnou zbraní a pálení z ní během násilného trestného činu". Omarov používá několik dalších jmen, a to Araz Alijev Polad, Polad Quqa a Haci Quqa.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 29. září 2023

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď