Oktoberfest navštívilo 5,7 milionu lidí, je to o 600.000 méně než v roce 2019

foto Ilustrační foto - Lidé slaví na začátku 187. mnichovského Oktoberfestu ve stanu Hacker-Pschorr 17. září 2022.

Mnichov/Berlín - Svátek piva Oktoberfest, který dnes v Mnichově končí, navštívilo 5,7 milionu lidí, což je o 600.000 méně než v roce 2019, kdy se festival konal naposledy. Dnes to novinářům řekl šéf Oktoberfestu Clemens Baumgärtner s tím, že na návštěvnosti se podepsaly nejen pandemie nemoci covid-19, ale také mimořádně špatné počasí. Návštěvníci letos na Tereziánské louce, kde se festival koná, vypili 5,6 milionu tupláků piva. To je oproti roku 2019 výrazný propad, tehdy hosté vypili 7,3 milionu litrů piva.

"Počasí bylo ošklivé, přesto máme 5,7 milionu hostů," řekl Baumgärtner, který během tiskové konference hovořil o deštivém počasí opakovaně. Za nejčastější zahraniční návštěvníky označil Američany a Brity.

To, že letošní ročník, který se konal po dvou letech oktoberfestového půstu kvůli covidu, nebude trhat návštěvnické rekordy, bylo jasné od počátku festivalu. Baumgärtner již na úvod Oktoberfestu prohlásil, že hlavním cílem je spokojenost hostů. Náladu návštěvníkům prakticky po celý festival znepříjemňovalo chladné a deštivé počasí.

Už slavnostní zahájení v sobotu 17. září narušil déšť, který pak doprovázel celý svátek piva. To, že letošní Oktoberfest patřil mezi nejdeštivější, dokazuje i zpravodajství nejen bavorské televize BR. Televize a také další bavorská média totiž z Tereziánské louky při občasném zlepšení počasí pravidelně informovaly, že přestalo konečně pršet.

Nespokojení byli kvůli chladnému počasí prodejci zmrzliny, provozovatelé kolotočů, ale i výčepní na zahrádkách u obřích pivních stanů, na kterých se hostům v dešti sedět nechtělo. Jedním ze symbolů letošního ročníku se tak staly pláštěnky, které si návštěvníci oblékali na tradiční kroje.

O tragickém ročníku pak hovoří Michael Menzel, kterého nepotrápilo počasí, ale chybějící náhradní díly pro jeho kolotoč Zugspitzbahn. Komponenty, které si pro gondoly objednal, se totiž ztratily během dopravy na pařížském letišti ještě před Oktoberfestem. Díly nakonec dostal na konci září, atrakci ale ani na zbývající dny zprovoznit nemohl, neboť neprošla revizí. Bulvárnímu mnichovskému listu tz Menzel řekl, že škodu počítá v desítkách tisíc eur (statisících Kč), neboť i tak musel platit mzdy zaměstnancům a uhradit poplatky za účast na Oktoberfestu.

I přes špatné počasí panovala podle Baumgärtnera v pivních stanech výborná nálada. O tu se starali nejen výčepní, ale i kapely. "Absolutní jedničkou mezi hity byla Layla," řekl Baumgärtner. Tuto písničku podle něj hrály kapely nejčastěji hned po tradiční přípitkové skladbě Ein Prosit der Gemütlichkeit (Na zdraví spokojenosti).

Ještě před začátkem Oktoberfestu se přitom diskutovalo o možném zakázání Layly, protože text je jakousi oslavou bordelmamá Layly. Zařazení této skladby se nicméně ukázalo jako zaručený způsob, jak uvést publikum do varu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je sobota 3. prosince 2022

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď