Odvolaný děkan Lékařské fakulty se zatím vrací do funkce

foto Děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Arnošt Martínek.

Ostrava - Volba nového děkana Lékařské fakulty Ostravské univerzity plánovaná na 3. března se odsouvá. Krajský soud v Ostravě, na který se obrátil odvolaný děkan Arnošt Martínek, totiž vydal předběžné opatření, které Martínka prozatím vrátilo do funkce. Informaci serveru iDNES.cz ČTK potvrdil Václav Procházka, který byl dočasně pověřen vedením fakulty a je jedním z kandidátů na děkana.

Martínek ve funkci zůstane nejméně do doby, než soud rozhodne o podstatě věci, tedy o tom, zda byl platně odvolán. "Protože rozhodnutí soudu má okamžitou platnost, znamená to, že jsem opět děkanem," řekl serveru Martínek. ČTK sdělil, že zatím nedostal písemné rozhodnutí.

"Do doby doručení písemného rozhodnutí se nebudu vyjadřovat. Vím o této informaci pouze neoficiálně, těžko se k ní mohu nějak vyjádřit," uvedl Martínek.

"Lékařská fakulta obdržela rozhodnutí soudu o předběžném opatření. Rozhodnutí dostala prostřednictví univerzity. Předběžné opatření navrací pana děkana Martínka do funkce," uvedl Procházka. Dodal, že bude dnešní plánované zasedání Akademické obce, kde se představí kandidáti na nového děkana, vlastní volba se ale odloží. "A to až do definitivního stanoviska soudu," uvedl Procházka.

Někdejší děkan Martínek byl odvolán k 2. lednu. Souviselo to s minulými pochybeními při přijímání studentů, které na univerzitě prověřoval Národní akreditační úřad. Ke studiu škola přijala i uchazeče, kteří nesplnili podmínky přijímacího řízení.

Rektor Jan Lata dnes ČTK řekl, že univerzita rozhodnutí soudu respektuje. "Soud sám zdůraznil, že tímto krokem nějak nepředjímá své budoucí rozhodování, to znamená, že je to předběžné. My to respektujeme, nicméně stále trváme na tom, že docent Martínek byl odvolán z funkce zcela v souladu se zákonem a ze závažných důvodů," uvedl Lata.

Právě rektor navrhl Martínkovo odvolání. Akademický senát Lékařské fakulty ale podnět rektora nepodpořil a nakonec o něm loni v listopadu rozhodoval Akademický senát Ostravské univerzity, který návrh většinou jediného hlasu schválil.

"Tvrdíme že odvolání není platné, a to z celé řady důvodů. Jedním z nich je procesní chyba. Univerzitní akademický senát totiž souhlasil s návrhem rektora na odvolání děkana s těsným rozdílem jednoho hlasu. Ale podle našich informací hlasoval i náhradník, který hlasovat neměl, protože původní senátor řádně neabdikoval," řekl webu iDNES.cz Martínkův právní zástupce Jakub Vepřek. O funkci děkana se nyní ucházeli tři zájemci. Kromě Procházky ještě prorektor pro strategii a rozvoj Roman Hájek a vedoucí Ústavu zobrazovacích metod Petr Krupa.

Lékařská fakulta v současnosti usiluje o novou akreditaci pro obor Všeobecné lékařství. Současná akreditace pro studijní program je sice platná do roku 2024, ale přijímat nové studenty na jejím základě může Lékařská fakulta jen do května 2020. Nynější vývoj může podle Laty situaci výrazně zkomplikovat. Připomněl, že akreditační spis připravený bývalým vedením odmítlo ministerstvo zdravotnictví. "Trvalo dlouhou dobu, než nové vedení ve spolupráci s vedením univerzity nějakým způsobem ten spis upravilo," uvedl Lata. Podle něj akreditace za současného stavu může být zpochybňována. Akreditačním spisem by se nyní měl zabývat Národní akreditační úřad.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je neděle 29. března 2020

Očekáváme v 13:00 9°C

Celá předpověď