Odstupující novozélandská premiérka Ardernová byla terčem výhrůžek

foto Ilustrační foto - Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová.

Wellington - Příští premiér Nového Zélandu Chris Hipkins v nedělním projevu po svém zvolení do čela vládnoucí strany poukázal na to, že jeho předchůdkyně Jacinda Ardernová byla zvlášť v poslední době terčem výhrůžek a dalších útoků. Populární ministerská předsedkyně ve čtvrtek překvapivě oznámila, že nejpozději 7. února odstoupí z čela vlády a již se nebude ucházet o další mandát. Uvedla, že nemá sílu ve funkci pokračovat.

Hipkins prohlásil, že za útoky proti Ardernové byla zodpovědná jen "menšina" Novozélanďanů, která "nereprezentuje to, čím jako země jsme".

Výhrůžky Ardernové zahrnovaly kromě jiného videonahrávku na YouTube, v níž jistý muž tvrdí, že má právo "zastřelit premiérku", protože se dopustila vlastizrady.

Údaje zveřejněné v červnu ukázaly, že množství výhrůžek Ardernové se za poslední tři roky téměř ztrojnásobilo. Podle místních médií se nejméně osm z nich začalo právně řešit.

Policie vyšetřovala například rukou psané letáky slibující "likvidaci" Ardernové, které byly v lednu loňského roku doručeny do několika domácností.

Rádio Nový Zéland hovořilo s bývalým zaměstnancem rozvědky Paulem Buchananem, který vyjádřil přesvědčení, že Ardernová bude potřebovat větší pokračující ochranu než kterýkoli předchozí novozélandský premiér.

Hipkins, který by měl ve středu oficiálně složit premiérskou přísahu, uvedl, že chce před takovým "odporným zneužíváním" svou rodinu chránit. Uvědomuje si, že jako vůdce země se stane "veřejným majetkem", jeho rodina jím však není. Přál by si, aby jeho děti mohly žít běžný život.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pondělí 6. února 2023

Očekáváme v 21:00 -6°C

Celá předpověď