ODS, KDU a TOP 09 odevzdaly podpisy pro svolání mimořádné schůze

foto Ilustrační foto - Zleva předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, šéf ODS Petr Fiala a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Praha - Poslanci se sejdou k odškodňovacímu zákonu nebo korespondenční volbě ze zahraničí příští týden ve čtvrtek. Mimořádnou schůzi dnes svolal předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO) z podnětu opozičních ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Strany, které budou v podzimních sněmovních volbách kandidovat jako koalice Spolu, chtějí projednat i úpravy dávek v hmotné nouzi a zjednodušení administrace průkazů lidí se zdravotním postižením.

Projednat návrh na zavedení korespondenční volby pro české občany žijící v zahraničí chce část opozice i v reakci na to, že prezident Miloš Zeman vyhlásil termín říjnových sněmovních voleb oproti zvyklostem už v prosinci. K navrhovatelům předlohy patří zmíněné tři strany, Piráti a STAN. "V rámci Evropské unie jsme jedním z posledních států, který korespondenční volbu svým občanům neumožňuje," řekla minulý týden předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Jde podle ní o desetitisíce až statisíce lidí.

Odškodňovací zákon předložili poslanci TOP 09, ODS, KDU-ČSL a STAN. Stát by měl podle předlohy platit podnikatelům plnou výši fixních nákladů, pokud kvůli vládním opatřením museli činnost zcela zastavit. V případě omezení činnosti by šlo o náhradu poloviny fixních nákladů. Patří k nim nájemné, splátky půjček a leasingů, výdaje na energie, pojištění a na údržbu, servis nebo skladování dlouhodobého majetku, a také jiné nezbytné provozní výdaje. Menšinová vláda ANO a ČSSD se k předloze postavila záporně.

"Kromě již avizovaného odškodňovacího zákona a korespondenční volby chceme projednat také tzv. zákon třikrát a dost, který by umožnil odebrat některé dávky za spáchání tří závažných přestupků. Novela pomůže lidem, kteří žijí v bezprostřední blízkosti problémových lokalit a ve Sněmovně leží už od léta 2018, na řádných schůzích ji vládní poslanci bohužel ignorují," uvedl předseda poslanců a první místopředseda ODS Zbyněk Stanjura.

KDU-ČSL chce návrhem zjednodušit výměnu průkazu ZTP a omezit zbytečné kontrolní lékařské prohlídky u stavů, které jsou v čase neměnné.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 3. března 2021

Očekáváme v 17:00 10°C

Celá předpověď