Odměna vyplácená laureátům Nobelovy ceny stoupne letos o milion švédských korun

foto Medaile pro laureáty Nobelovy ceny - ilustrační foto.

Stockholm - Odměna, která je vyplácena držitelům Nobelovy ceny, letos vzroste o milion švédských korun (přes dva miliony Kč). Každý z laureátů tak dostane 11 milionů švédských korun (22,7 milionu Kč), informovala dnes podle agentury Reuters Nobelova nadace. V případě, že je jedna cena udělena více osobnostem, laureáti si odměnu dělí.

Výše odměny se v posledních letech mění. Nobelova nadace uvedla, že zvýšení vyplácené částky bylo možné vzhledem k lepší finanční situaci organizace.

Kvůli finančním problémům musela Nobelova nadace snížit v roce 2012 odměnu z deseti na osm milionů švédských korun. V roce 2017 byla odměna zvýšena na devět milionů švédských korun a v roce 2020 na deset milionů.

Agentura Reuters nicméně upozornila, že vzhledem k tomu, že švédská koruna ztratila za poslední desetiletí vůči euru asi 30 procent své hodnoty, držitelé Nobelovy ceny si ve skutečnosti finančně nepolepší.

Vyhlašování Nobelových cen začne 2. října. Předání se uskuteční 10. prosince na tradičním ceremoniálu, který se koná v den výročí smrti Alfreda Nobela, jenž zemřel v roce 1896.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 29. září 2023

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď