Odklad sociálních odvodů projedná Sněmovna ve středu

foto Ilustrační foto - Pohled do prázdného jednacího sálu na monitoru v atriu Poslanecké sněmovny v průběhu tiskových konferencí poslaneckých klubů na snímku z 28. dubna 2020.

Praha - Možnost odkladu úhrady sociálních odvodů, posun některých lhůt projednávání návrhu státního rozpočtu na příští rok a zjednodušení pravidel pro nákup ochranných zdravotnických prostředků projedná Sněmovna zrychleně ve středu. Schůzi dnes svolal předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO), začne v 15:00.

Návrh zákona o snížení penále z pojistného na sociální zabezpečení předpokládá, že firmy budou moci odložit na říjen úhradu sociálních odvodů za květen až červenec. Z dlužné částky by platily pětinu obvyklého penále za podmínky, že odvedou pojistné, které musí hradit jejich zaměstnanci. Předloha má posílit likviditu zaměstnavatelů.

Návrh státního rozpočtu na příští rok bude moci vláda dostat podle návrhu zákona až koncem září a Sněmovna koncem října. Jde o měsíční posun proti běžnému harmonogramu v souvislosti s těžko předvídatelným vývojem ekonomiky, kdy jednotlivé předpovědi vyžadují mnohem častější aktualizace.

Novela o veřejných zakázkách umožní zadávat veřejné zakázky na dodávky ochranných zdravotnických prostředků proti novému koronaviru zjednodušeně. Nebude nutné zjišťovat kvalifikaci dodavatele nebo svolávat hodnotící komisi. Nyní může vláda nakupovat pomůcky mimo režim zákona díky vyhlášenému nouzovému stavu, který ale skončí s nedělí.

Ještě před schůzi pléna projednají vládní předlohy příslušné výbory, a to sociální, rozpočtový a správní. Svá stanoviska mají dodat poslancům podle Vondráčkova rozhodnutí do středečních 13:00.

Ke schvalování jiných předloh, které předložila vláda kvůli koronavirové krizi, se ve středu o dvě hodiny dřív než poslanci sejdou také senátoři. Na programu schůze horní komory jsou mimo jiné zákony, které mají zmírnit dopad epidemie koronaviru na kulturu a na sport, odložit elektronickou evidenci tržeb až do konce roku a zavést státní příspěvek malým společnostem s ručením omezeným.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je neděle 20. září 2020

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď