Odbory: V uzavírání škol kvůli covidu chybí pravidla, jsou potíže

foto Ilustrační foto - Plzeňské Masarykovo gymnázium v úterý 1. září 2020 nezahájí nový školní rok. U jednoho zaměstnance se prokázala nákaza koronavirem, pedagogové jsou tak v karanténě. Na snímku z 31. srpna 2020 je informační leták na vstupu do školy.

Praha - Vláda by podle školských odborů měla upřesnit pravidla pro uzavírání škol kvůli výskytu nákazy koronavirem. V současnosti mohou hygienici nechat školu při karanténě pedagogů otevřenou. Podle odborářů je to problém. Například v Praze poslali hygienici do karantény několik pedagogických sborů, ale rozhodnutí o uzavření škol nechali na ředitelích. Podle odborů čelí nyní vedení škol i jejich zaměstnanci negativní odezvě od rodičů, kteří museli zůstat doma s dětmi bez ošetřovného. ČTK to řekla zástupkyně školských odborů v Praze Eva Dvořáčková.

Ministr školství Robert Plaga bude podle své mluvčí Anety Lednové požadovat zpřesnění pravidel pro rozhodování hygieniků po ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi (oba za ANO). Podle Plagy by hygienici měli postupovat předvídatelně. Vojtěch v České televizi (ČT) uvedl, že s Plagou věc dnes řešili. "Musíme najít nějaké společné řešení a zpřesnit ta pravidla," řekl. Podle něj se na zpřesnění pracuje společně s epidemiology. "Do pátku bychom to chtěli mít vydiskutováno, tak aby pravidla byla jasná a nebyly žádné pochybnosti," dodal Vojtěch.

Šéf školských odborů František Dobšík dnes zaslal Plagovi dopis, ve kterém ho upozornil, že některé školy v Praze musely kvůli karanténě pedagogů vyhlásit ředitelské volno. Dopis má ČTK k dispozici. Ředitelské volno může trvat nanejvýš pět dní. Karanténa by měla být alespoň desetidenní.

Podle spolku Pedagogická komora se v úterý při zahájení školního roku neotevřely asi dvě desítky z celkem 12.000 škol. Plaga uvedl, že je více než deset škol, které se neotevřely z rozhodnutí krajských hygienických stanic. V dalších podle něj o posunutí začátku školního roku rozhodli ředitelé. Kvůli nákaze mezi pedagogy zůstaly zavřené třeba ZŠ profesora Švejcara v Praze 12, ZŠ waldorfská v Jinonicích nebo Fakultní ZŠ Ped FUK v Praze 13. Všechny tři počítají předběžně se začátkem školního roku v pondělí 14. září.

Někteří rodiče se podle odborářů na pedagogy i zřizovatele zlobí, protože musí zůstat doma s dětmi a nemají nárok na ošetřovné. Potíž je podle odborů i s výukou na dálku, kterou chtějí uzavřené školy poskytovat. Pokud totiž hygienici sami o uzavření školy nerozhodnou, neplatí ustanovení zákona, že se žáci musí distančního vzdělávání účastnit. Někteří rodiče pak podle Dvořáčkové nadávají učitelům, že chtějí po dětech, aby se učily, když mají ředitelské volno. "Pokud by byla škola krajskou hygienickou stanicí uzavřena, tento problém by nenastal," napsal Dobšík v dopise ministrovi.

Plaga o tom chce s Vojtěchem jednat v následujících dnech. "Budu chtít, aby ministerstvo zdravotnictví nebo krajské hygienické stanice na území celé republiky postupovaly konzistentně," řekl. "Není možné ještě k těm povinnostem, které ředitelé škol mají, přidávat další povinnosti, které má plnit krajská hygienická stanice nebo praktičtí lékaři," dodal.

Do řešení problému by se podle Dvořáčkové měla zapojit i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Odborářka podotkla, že bez ošetřovného musí být nyní s dětmi doma stovky rodičů a později by se podle ní mohl problém týkat mnohem více lidí. Ošetřovné se nyní dává z nemocenského pojištění ve výši 60 procent základu výdělku devět dnů na děti do deseti let. Aktuální návrh ministerstva práce počítá s tím, že by se vyplácelo po celou dobu případného uzavření tříd či škol. Podpora by měla být na školáky do 13 let. Podle Dvořáčkové to ale Maláčová měla řešit dřív. "To je všechno už pozdě, když některé školy máme zavřené," uzavřela. Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes řekl, že úprava ošetřovného kvůli karanténě ve školách není teď urgentní a téma "není na stole".

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je pondělí 28. září 2020

Očekáváme v 15:00 11°C

Celá předpověď