Odbory na železnici ustavily stávkový výbor, brání režijní jízdné

foto Příměstský vlak, strojvůdce - ilustrační foto.

Praha - Největší železničářské odbory ustavily stávkový výbor kvůli poslaneckému návrhu, kterým by bylo ohroženo další fungování režijních jízdenek na železnici. Odboráři nyní chtějí jednat s poslanci. Pokud neuspějí, jsou připraveni bránit režijní jízdenky i stávkou. ČTK to řekl místopředseda Odborového sdružení železničářů Vladislav Vokoun. Režijní jízdenky, které zajišťují bezplatné jízdné, využívá přes 100.000 současných i bývalých zaměstnanců Českých drah, Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) a dalších železničářských institucí.

Podle odborářů návrh poslance Martina Kolovratníka (ANO) omezuje možnost ministerstva dopravy vydávat tarify pro režijní jízdenky. Tím by podle nich nebylo možné tyto tarify dále stanovovat. Tím by byly ohroženy všechny režijní jízdenky pro zaměstnance a rodinné příslušníky Českých drah, SŽDC, Drážního úřadu a dalších drážních úřadů.

Odboráři aktuálně kvůli tomu sestavili stávkový výbor, který bude mít na starosti další postup. "Oslovíme poslanecké kluby s vysvětlením, proč jsou režijní jízdenky důležité a je potřeba je zachovat," řekl ČTK Vokoun. Zdůraznil, že pokud by neuspěli a poslanecký návrh by byl přijat, jsou připraveni režijní jízdenky pro zaměstnance dále bránit. O návrhu bude jednat Hospodářský výbor.

O konkrétní podobě dalších kroků a případné stávky zatím odboráři hovořit nechtěli. "V tuto chvíli chceme hlavně upozornit na tuto situaci a zdůraznit, že zrušení by byl problém," podotkl.

Roční jízdenka pro drážní zaměstnance v současnosti stojí 1100 korun. Pro bývalé zaměstnance a děti zaměstnanců stojí neomezené jízdné u ČD 600 korun. Pro ostatní rodinné příslušníky drážních zaměstnanců stojí roční jízdenka 1250 korun. Režijní jízdenky neplatí ve spojích, které nejsou dotovány státem a České dráhy na nich jezdí na vlastní podnikatelské riziko. To se týká trati mezi Prahou a Ostravou.

Náklady na režijní jízdenky stát nehradí, platí je ČD 

S náklady na přepravu cestujících s režijními jízdenkami musí České dráhy počítat ve svém rozpočtu, stát je nehradí. Dráhy přitom musí jízdenky, které umožňují drážním zaměstnancům cestovat zdarma, ze zákona uznávat. Zvýhodněné jízdné ovšem nabízejí svým zaměstnancům i další dopravní firmy v Česku. Vyplývá to z informací, které dostala ČTK od dopravců.

Tarify jízdenek pro drážní zaměstnance ČD, Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) či Drážního úřadu stanovuje podle zákona o ČD a SŽDC ministerstvo dopravy. České dráhy přitom musí režijní jízdenky uznávat. Od roku 2018 se tato povinnost vztahuje pouze na linky, které si objednává a platí stát nebo kraje. Na spoje, které dráhy provozují na vlastní podnikatelské riziko, se to už nevztahuje. To se týká například vytížené linky mezi Prahou a Ostravou.  

Stát jim ovšem náklady na tyto jízdenky nehradí, a dráhy tak s nimi musí počítat ve vlastním rozpočtu. Právě to podle státního dopravce dlouhodobě dráhy znevýhodňuje oproti konkurenci, což se projevuje například při vyjednávání o kontraktech na provoz regionálních linek s kraji.

Pasáž zákona, která se věnuje právě režijním jízdenkám, ovšem nyní navrhl poslanec Martin Kolovratník (ANO) odstranit bez náhrady. Tím by podle odborů bylo další fungování zaměstnaneckého jízdného ohroženo.

Odbory odmítají i náhradní varianty, které místo zákonné garance Kolovratník navrhl. Jde například o státem nařízenou slevu pro drážní zaměstnance nebo zaměstnanecké jízdné jako benefit z kolektivní smlouvy. "Znamenalo by to buďto nutnost vynakládání dalších prostředků na železnici ze státního rozpočtu, nebo výrazné zvýšení nákladů dotčených zaměstnavatelů," řekl ČTK předseda Odborového sdružení železničářů (OSŽ) Martin Malý.

Své zaměstnance zvýhodňují při cestování i někteří soukromí dopravci,  například Arriva, která v Česku provozuje vlakovou i autobusovou dopravu. Zaměstnanci Arrivy jezdí na jejích komerčních linkách zdarma. Další tuzemský dopravce provozující dálkovou železniční i autobusovou dopravu RegioJet režijní jízdné pro zaměstnance naopak neposkytuje.

Zaměstnanecké jízdné poskytuje svým zaměstnancům a jejich rodinným příslušníkům také pražský dopravní podnik. Zaměstnanci zaplatí za roční kupon padesátikorunu a nejbližší členové jejich rodin 200 korun. Zvýhodněné jízdné vychází z dohody kolektivní smlouvy mezi vedením podniku a odbory.

Režijní neboli zaměstnanecké jízdné má v Česku dlouhou tradici, uplatňováno bylo už v období rakousko-uherské monarchie. V různých podobách funguje i u ostatních železnic v Evropě. Například německý státní dopravce Deutsche Bahn nabízí svým zaměstnancům rovněž zvýhodněné jízdné. Má však podobu zaměstnaneckého benefitu, v Německu zákon režijní jízdenky negarantuje. 

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je sobota 20. července 2019

Očekáváme v 5:00 17°C

Celá předpověď