Odborník: Případný protiútok Ukrajiny se dá očekávat na jihu země

foto Ilustrační foto - Ukrajinští vojáci poblíž Charkova, 12. července 2022.

Brno - Případný protiútok Ukrajiny, o kterém v posledních dnech padaly zmínky vysokých ukrajinských činitelů, se dá očekávat na jihu země. ČTK to dnes řekl Richard Stojar z Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií Univerzity obrany. V předchozích dnech zaznělo, že ukrajinská armáda zahájí vojenskou operaci, aby nad územím obsazeném ruskými vojsky získala zpět kontrolu. Podle Stojara je ale otázkou, zda je v silách ukrajinské armády rozsáhlou útočnou operaci úspěšně uskutečnit. Podle něj poslední bojové operace na východě Ukrajiny silně vyčerpaly obě bojující strany a dodávky vyspělých západních zbraňových systémů na Ukrajinu putují stále jen v relativně malých počtech.

"V oblasti Chersonu se již v minulých dnech pokusila ukrajinská strana převzít iniciativu a přistoupila k lokálním protiútokům, prozatím však bez větších úspěchů. Proklamovaná ofenzíva na jihu země se má stát v nadcházejícím období pro ukrajinskou armádu prioritou, aktuálně je však velmi nejisté, zda je v jejích silách takto rozsáhlou útočnou operaci úspěšně realizovat," uvedl Stojar.

Podle něj poslední bojové operace na východě Ukrajiny silně vyčerpaly obě bojující strany. "Zásadní koncentrace ukrajinských ozbrojených sil na jedné frontě by pak logicky vedla k jejímu oslabení v jiných regionech a riziku, že toho ruský protivník bude schopen využít. Jižní směr je ze strategického hlediska nicméně zcela logickou volbou a pokud k ukrajinskému protiútoku ve větším či menším rozsahu dojde, dá se očekávat především v tomto prostoru," uvedl Stojar.

Z vojenského hlediska je jižní frontová linie pro ruskou stranu podle odborníka komplikovanější než východní linie, respektive region Donbasu, kde se v posledních týdnech koncentrovalo válečné úsilí obou stran. Možnost plynulého zásobování ruských jednotek je zde obtížnější, a to vzhledem k větší vzdálenosti od vlastního ruského teritoria, poškozené dopravní infrastruktuře i schopnostem ukrajinské strany narušovat na tomto směru efektivněji komunikační linie či logistické zázemí ruských sil. "Přerušení pozemního koridoru mezi Krymem a Donbasem by zde ruskou situaci výrazně zhoršilo a vystavilo ruské jednotky rozmístěné severně a západně od Krymu ohrožení z více směrů. Oproti východnímu bojišti zde tedy chybí ruské straně výrazná hloubka zázemí a možnost relativně spolehlivého doplňování nasazených jednotek z teritoria Ruské federace," poukázal Stojar.

Dalším faktorem, který by preferoval ukrajinské operace na jižním směru, je podle něj aktuální ruská snaha upevnit plnou kontrolu nad obsazeným teritoriem Chersonské a Záporožské oblasti a pravděpodobný záměr je anektovat. Ukrajinskými představiteli oznámená mohutná ofenzíva či výzvy obyvatelstvu k evakuaci před touto nadcházející vojenskou operací mohou mít podle Stojara mimo jiné za cíl narušit tyto ruské snahy. Respektive přesvědčit i tu část místní populace, která by snad byla ochotna akceptovat trvalou ruskou přítomnost, aby vnímala současný stav pouze jako dočasné provizorium a nadále odmítala rusifikaci místní správy. "Obdobný proces sice probíhá i na východě v obsazených částech Luhanské a Doněcké oblasti, tam je však patrně pozice ruské okupační správy pevnější a její kontrola teritoria efektivnější," uvedl Stojar.

Jih Ukrajiny, respektive její černomořské pobřeží a zdejší přístavy, je také velmi významným prostorem pro ukrajinskou ekonomiku a její možnosti zajistit vývoz domácí produkce. Tento význam aktuálně nejvíce zdůrazňují komplikace s exportem ukrajinského obilí, týká se to však i dalších komodit.

Značnou roli v ukrajinských úvahách o větší ofenzívě mají podle Stojara však i politické motivy. "Úspěšná ofenzíva a znovudobytí části ztraceného teritoria by nepochybně výrazně posílila morálku ukrajinských vojáků i celé společnosti a zároveň podpořila ochotu jejích západních partnerů v dalším poskytování ekonomické i vojenské pomoci," uvedl Stojar.

Rusko na Ukrajinu vojensky zaútočilo letos 24. února.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pondělí 15. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď