Odborníci v čele s Pavlem chtějí ČR připravit na další krize

foto Bývalý představitel české armády i Severoatlantické aliance (NATO) generál Petr Pavel hovoří 15. července 2020 v Praze na tiskové konferenci k chystané iniciativě ohledně přípravy Česka na budoucí krize. Za ním stojí zleva bývalý hejtman Olomouckého kraje Jan Březina, podnikatel Martin Hausenblas, předsedkyně České společnosti urgentní medicíny a medicíny katastrof J. E. Purkyně Jana Šeblová a předsedkyně Národní asociace dobrovolnictví Lenka Vonka Černá.

Praha - Odborníci v čele s bývalým představitelem české armády i Severoatlantické aliance (NATO) generálem Petrem Pavlem shromáždí od expertů poznatky z krize kolem pandemie koronaviru. Na konci léta pak vládě i veřejnosti představí soubor opatření, které by bylo potřeba přijmout. Pavel to řekl na tiskové konferenci k chystané iniciativě ohledně přípravy Česka na budoucí krize.

Podle Pavla Česko koronavirovou krizi zvládlo dobře, což ale neznamená beze chyb. Řekl, že iniciativa nemá za cíl kritizovat instituce či jednotlivce za nedostatky, pod tlakem a v průběhu krize jsou podle něj chyby přirozené. Za chybu označil například to, že z počátku ministerstva trpěla resortismem, nedostatečné využití potenciálu českého průmyslu nebo neaktualizování krizových plánů a jejich malé využití.

"Podíváme se na to, jak různé složky státu fungovaly. Jak spolu komunikují, a jak celou zemi můžeme lépe připravit na budoucí krize," uvedl. Poznamenal, že během koronavirové krize například byla přijata dobrá improvizovaná opatření, která by nyní bylo třeba podchytit pro budoucnost.

S týmem expertů chce objíždět kraje a debatovat s odborníky ze zdravotnictví či bezpečnosti, státního i z privátního sektoru. Na konci léta plánuje vládě i veřejnosti představit soubor doporučení pro zákony, organizace i procedury. První debata se uskuteční ve čtvrtek v Plzni.

Členy expertního týmu jsou například šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, podnikatel Martin Hausenblas, předsedkyně České společnosti urgentní medicíny a medicíny katastrof J. E. Purkyně Jana Šeblová nebo někdejší hejtman Olomouckého kraje Jan Březina.

Pavel se v uplynulých měsících zapojil do boje s koronavirem. Spoluzaložil iniciativu Spolu silnější, která vybírala peníze pro různé projekty a dobrovolnické organizace. Získala asi 1,4 milionu korun a podpořila pět desítek projektů.

Na novinářský dotaz, zda iniciativa souvisí s jeho možnou prezidentskou kandidaturou, Pavel odpověděl, že z ní "nemíní vytloukat žádný kapitál" a vnímá ji jako týmovou akci. Důvodem vzniku iniciativy je podle něj to, že s ní dosud nepřišel nikdo jiný. Řekl, že pomoc státu v přípravě na krize nabídl již po svém návratu z NATO.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je sobota 15. srpna 2020

Očekáváme v 3:00 19°C

Celá předpověď