Odborníci: O epilepsii dítěte by měli vědět i spolužáci ve třídě

foto Předávání vysvědčení - ilustrační foto.

Praha - I spolužáci ve třídě by podle odborníků měli vědět o tom, že má některé dítě epilepsii. Doporučují také, aby učitelé dbali na správnou informovanost o nemoci. V tiskové zprávě to sdělili Dana Buršíková z Pedagogické fakulty Západočeské univerzity v Plzni a přednosta Kliniky dětské neurologie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole Pavel Kršek. S epilepsií žije v Česku asi 80.000 lidí a každý rok přibývá okolo 5000 nových pacientů. Na pondělí připadá Mezinárodní den epilepsie.

Klima ve třídě, kde je dítě s epilepsií, a spolupráce mezi spolužáky je podle Buršíkové horší než v celkové populaci. "Horší pozice dítěte ve školní třídě byla prokázána u dětí, jejichž spolužáci nevědí o jejich epilepsii," uvedla. Buršíková napsala o dětech s epilepsií v prostředí školy knihu.

Podle Buršíkové i Krška by se také učitelé měli snažit budovat dobrou pozici dítěte s epilepsií ve třídě. Důležitá je rovněž informovanost o nemoci. "Vyšší míra znalostí o epilepsii a s tím související nižší úroveň stigmatizace byla zjištěna ve třídách, kde většina dětí o epilepsii svého spolužáka ví," uvedli odborníci.

Epilepsie může být vrozená, ale může se objevit kdykoli během života. Onemocnění mozku může vyvolat i úraz, stres, vyčerpání či operace. Léčí se léky antiepileptiky, dodržováním správné životosprávy, případně také operací.

V Česku podle odhadů žije asi 80.000 lidí s takzvaně aktivní epilepsií, tedy lidé, kteří měli epileptický záchvat v posledních pěti letech. Dalších nejméně 160.000 lidí se léčilo nebo stále léčí, ale záchvat neměli pět let, či déle.

Epileptické záchvaty mohou být spojeny s nenápadnými projevy, jako je záraz v činnosti či porucha vědomí. Na druhou stranu existují i záchvaty dramatické, kdy nemocný spadne a je postižen velkými křečemi. Důležité je, zajistit, aby se při záchvatu nemocný nezranil.

Pokud je i po záchvatu člověk v bezvědomí, je podle odborníků vhodné, ho položit do takzvané stabilizované polohy, kdy leží na boku s pokrčenýma nohama a hlavou v mírném záklonu. Pokud se sám neprobere, je třeba zavolat sanitku. Pokud není nemocný po záchvatu dezorientovaný nebo poraněný, není nutné ho odvézt do nemocnice. Výjimkou je první, nebo opakující se záchvat.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je neděle 20. září 2020

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď