Od 26. května se zmírní opatření pro překročení hranic

foto Automobily 18. května 2020 přijíždějí z Rakouska do České republiky přes hraniční přechod v Dolním Dvořišti. Den předtím Rakousko otevřelo všechny hraniční přechody nejen s Českem, ale i Slovenskem a Maďarskem. Rakušané provádějí kontroly na koronavirus jen namátkově. Naopak na české straně musí policisté prověřovat každé vozidlo.

Praha - Od 26. května bude možné překročit hranice na více přechodech a hraniční kontroly budou jen namátkové. Nadále ale bude povinné při vstupu do země dokládat negativní test na nemoc covid-19, uvedl na twitteru vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Další uvolnění hraničního režimu by mělo nastat 8. června, kdy by Česku upustilo od testů na covid-19 u lidí, kteří se budou vracet ze států, co budou z epidemiologického hlediska nerizikové, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

"Vláda se dnes shodla, že se od 26. 5. uvolní režim na hranicích: bude je možné překročit na více hraničních přechodech a kontrola bude pouze namátková. Dál však bude platit (až na platné výjimky) povinnost předložit při vstupu do ČR negativní test na covid-19," napsal Hamáček. Na jaké přechody se možnost překročení hranice rozšíří, neuvedl.

Na dotaz ČTK Hamáček upřesnil, že materiál o nové podobě hraničního režimu půjde na vládu v pondělí 25. května. Na twitteru také uvedl, že Česko přijímá podobný přístup k ochraně hranic, jaký už dříve začaly uplatňovat Rakousko a Německo.

Video: Od 26. května se zmírní opatření pro překročení hranic
18.05.2020, 20:20, autor: Hynek Beran, zdroj: ČTK

Vojtěch potvrdil plánované zmírnění hraničního režimu od příštího týdne. "Já jsem navrhl, že bychom v další fázi od 8.6. přešli k další deregulaci v tom směru, že bychom se vrátili do stavu na začátku pandemie, kdy jsme měli definovány rizikové a nerizikové země na základě epidemiologické situace," uvedl také na tiskové konferenci po jednání kabinetu.

V současnosti by podle Vojtěcha mezi nerizikovými státy byly například Rakousko, Slovensko nebo Chorvatsko. Naopak za rizikové by byly považovány Španělsko, Itálie či Francie. Seznam rizikových a nerizikových zemí se podle něj bude pravidelně aktualizovat.

Dosud Česko počítalo s plošnými kontrolami na hranicích do 13. června, Hamáček ale o víkendu řekl, že chce ve vládě jednat o možnosti rychlejšího uvolnění opatření. Ke zrušení hraničních kontrol už přistoupilo Rakousko, které otevřelo všechny hraniční přechody s Českem, Slovenskem a Maďarskem. Kontroly kvůli koronaviru jsou tam rovněž jen namátkové.

Německo potvrzení o negativním testu nevyžaduje a jednotlivé spolkové země teď také postupně ruší opatření, které počítalo s povinnou 14denní domácí karanténou pro všechny, kdo po delším pobytu v zahraničí překročí jeho hranice. I když spolková republika postupně uvolňuje režim na svých hranicích a třeba ty s Českem vůbec nekontroluje, mohou do ní cizinci nadále vstoupit jen, pokud k tomu mají pádný důvod. Tím může být třeba práce.

Podle dat Policie ČR, která zveřejnila Česká televize, policie mezi 16. březnem a 15. květnem zkontrolovala 1,552.000 vozidel odjíždějících z České republiky a 1,637.000 vozů, které do Česka přijížděly. Odepřela odjezd z ČR 14.000 osobám a příjezd do Česka 24.000 lidem.

Řecko by se českým turistům mohlo otevřít od července

Řecko by se mohlo českým turistům otevřít od 1. července. Obě země spolu jednají i o variantě cestování bez povinného negativního testu na onemocnění covid-19. V tiskové zprávě to dnes uvedl náměstek ministra zahraničí Martin Smolek po jednání s řeckým ministrem zahraničí Harrym Theoharisem.

"Řecký ministr nás ujistil, že Čechům bude otevřena drtivá většina ostrovů, velmi vážně jsme řešili také variantu, že ke vstupu do Řecka nebude třeba test," uvedl Smolek. Ministerstvo zahraničí ale zároveň upozornilo, že uvolnění podmínek bude záležet na vývoji epidemiologické situace v Česku i v Řecku.

Česká diplomacie bude tento týden jednat o otevření hranic také se Slovenskem, s Rakouskem a s Německem. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) dnes novinářům řekl, že do poloviny června by mohly být otevřené hranice se všemi sousedními státy. Chce také usilovat o to, aby lidé mohli v létě cestovat bez povinnosti absolvovat test na covid-19 nebo jít po návratu do karantény.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je úterý 26. května 2020

Očekáváme v 13:00 15°C

Celá předpověď