Oční kapky: jak vybrat ty správné?

foto Zrak - lidské oko - ilustrační foto.

Lékárny jsou v dnešní době plné všemožných očních kapek. Jedny účinkují na unavené oči, druhé zase na zarudlé a další se používají na zánět spojivek. V jejich nepřeberném množství se tak člověk může snadno ztratit. Vždy je proto nutné znát před nákupem příčinu svých obtíží.

1. Umělé slzy 

Určitě už jste někdy zažili ten pocit pálení a píchání v oku po celodenní práci na počítači. Tzv. suché oči kromě zírání na obrazovky také často vznikají v souvislosti s větrným a slunečným počasím. Nadměrným namáháním zraku dochází k únavě očí až k poruše tvorby slzného filmu. Řešením jsou zvlhčující kapky, známé spíše jako umělé slzy. Lze sehnat mnoho přípravků, které jsou dostupné i bez lékařského předpisu. Dávejte si však pozor na kapky proti červeným očím. Ty sice sníží zarudlost, ale svým působením mohou příznaky suchého oka ještě více zhoršit. Jsou-li vaše problémy dlouhodobé, možná bude zapotřebí používat oční mast nebo gel.

2. Řešení pro červené oči

V tomto případě se používají takzvaná dekongestiva. Jedná se o kapky, které eliminují zarudnutí zúžením krevních cév v očním bělmu. I tyto přípravky jsou dostupné ve volném prodeji, mají však mnohem více nežádoucích účinků než předešlá skupina.

  • Zúžením cév dochází k vysušení a podráždění oka.

  • Látky obsažené v dekongestivech rozšiřují zornice, což vede ke vzniku světloplachosti.

  • Při dlouhodobém používání navíc mizí jejich účinek a vysazení může způsobit ještě větší zarudnutí oka.

  • Tyto kapky vzniklý problém neřeší, ale pouze zmírňují příznaky. Zarudlé oči mohou navíc být i projevem vážného onemocnění.

3. Léčba alergií a infekcí

  • Alergie mohou způsobit zánět spojivek, který se projevuje zarudnutím, svěděním a slzením očí. Pro tyto případy se používají kapky s obsahem antihistaminik. Pokud v domácí lékárničce žádné nemáte, můžete si vzít prášky proti alergiím, které dobře potlačují i oční příznaky.

  • Poslední skupinou jsou kapky proti infekcím. Bakteriální či virové záněty jsou charakteristické zvýrazněním cévní kresby na spojivkách. Kromě toho se přidávají příznaky v podobě bolesti, pálení a slzení očí. Pokud se v oku objeví hnis, je nejvýše pravděpodobné, že se jedná o bakteriální infekci. V případě infekčních zánětů je vždy nejlepší navštívit odborníka, který zvolí vhodnou léčbu. Při řešení méně závažných stavů si vystačíte s volně prodejnými přípravky, které mají antiseptické účinky.

Vybrat vhodné oční kapky je v dnešní době umění. Pokud si nejste jistí, zda vás trápí suché oči, alergie, nebo dokonce infekce, raději nejprve zajděte za svým praktickým nebo očním lékařem. Používání nesprávných kapek může totiž napáchat ještě více škody.

http://www.zeleny-zakal.cz/novinky/ocni-kapky-jak-vybrat-ty-spravne-677

 

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

-1°C

Dnes je neděle 17. ledna 2021

Očekáváme v 1:00 -10°C

Celá předpověď