Očkování bez registrace se v plzeňském velkokapacitním místě obešlo bez front

foto Velkokapacitní očkovací místo v Plzni nabídlo 23. července 2021 očkování první dávkou vakcíny proti koronaviru bez předchozí registrace.

Plzeň - Stovky lidí dnes v Plzeňském kraji využily možnosti nechat se očkovat první dávkou vakcíny proti koronaviru bez předchozí registrace. Očkování bez registrace umožnilo dnes hejtmanství v devíti očkovacích místech po celém regionu, stejnou možnost budou mít lidé i příští pátek. V sobotu nabídne očkování bez registrace ještě Velkokapacitní očkovací místo v Plzni. Centra dnes kromě lidí bez registrace očkovala i registrované zájemce s rezervovaným termínem. Fronty se vytvořily na některých místech jen ráno, během dne zvládali zdravotníci naočkovat všechny bez větších prodlev, řekli ČTK mluvčí krajských nemocnic Jiří Kokoška a mluvčí krajského úřadu Eva Mertlová.

Fotogalerie

V krajských zařízeních Nemocnic Plzeňského kraje dostalo od 8:00 do 13:00 očkování 506 lidí bez předchozí registrace. "Největší zájem byl v Klatovech, kde bylo očkováno 141 zájemců, v prvních dvou hodinách byla odbavena stovka z nich, dále v Domažlicích, kde se naočkovat nechalo 121 osob. Zde se první zájemci objevili už po 6:00 ráno, se začátkem očkování pak byla fronta 50 osob. Během prvních dvou hodin odbavili v Domažlicích zhruba stovku zájemců," uvedl Kokoška. Naopak v plzeňském Velkokapacitním očkovacím místě, které provozuje Rokycanská nemocnice, naočkovali dnes bez registrace jen 56 lidí. Sušická nemocnice odbavila 92 a EUC klinika Plzeň 71 zájemců, čísla o počtu očkovaných neregistrovaných zájemců se nepodařilo dnes podle Mertlové zjistit v nemocnici Privamed či ve Zdravotním ústavu v Plzni.

Nejčastějšími důvody, proč lidé přišli až dnes a neregistrovali se dříve, byl nedostatek času, nevyhovující termíny nabízené očkovacími centry na základě registrace. Mnozí lidé mají ztížený přístup k internetu, nejsou dostatečně gramotní k provedení registrace nebo jim nevyhovuje systém registrací přes rezervační systém s čekáním na nabídku termínů. V centrech mimo Plzeň byla dnes velká část neregistrovaných očkovaných starších 60 let, naopak velkokapacitní centrum v Plzni očkovalo hlavně v kategorii 20 až 40 let, uvedl Kokoška.

Některé okresy Plzeňského kraje mají v posledních zhruba dvou týdnech nejvyšší sedmidenní počty nově nakažených v přepočtu na 100.000 obyvatel z celé republiky. Hejtmanství kromě uvolnění termínů pro neregistrované zájemce vyslalo do terénu mobilní očkovací týmy EUC kliniky Plzeň, které očkují zájemce bez registrace v odlehlejších vesnicích. Od pondělka po dohodě se starosty naočkovaly desítky lidí v Úlicích, Bezvěrově a Bělé nad Radbuzou. Pokračovat se bude příští týden v Boru, Blažimi, Kostelci, Černošíně a Kdyni. Mobilní týmy budou očkovat také u velkých zaměstnavatelů. Ve spolupráci s hospodářskou komorou kraj oslovil 400 firem a se zájemci jedná o očkování přímo ve firmách, doplnila Mertlová.

Očkování bez registrace je možné pouze pro dospělé. Děti od 12 let musí být kvůli přítomnosti zákonného zástupce, pediatra a sestry, registrovány do vyčleněných center. Očkování bez registrace je možné pouze první dávkou. Termín druhé dávky vygeneruje každému zájemci systém.

K dnešku bylo v kraji podáno 527.619 dávek vakcín. Alespoň první dávku dostalo 295.260 lidí, polovina všech obyvatel kraje. Celkem 238.735 lidí, tedy 40 procent obyvatel kraje, má očkování ukončené druhou dávkou nebo jednodávkovou vakcínou Janssen.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je čtvrtek 23. září 2021

Očekáváme v 11:00 17°C

Celá předpověď