Ochránci přírody budou pátrat po šelmách i v Bílých Karpatech

foto Ilustrační foto - V Chráněné krajinné oblasti Beskydy a navazujícím území na Slovensku zachytily fotopasti od září do prosince celkem 12 různých dospělých či dospívajících rysů. Na snímku ze 17. února je rys Král.

Rožnov p. R. (Vsetínsko) - Ochránci přírody budou opět v Beskydech pátrat po velkých šelmách. Letos poprvé tak učiní i v Bílých Karpatech, informovala dnes ČTK v tiskové zprávě Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) ČR. Akce začne ve čtvrtek, potrvá čtyři dny, ochránci budou hledat stopy rysů, vlků a medvědů. Beskydy jsou jediným místem v Česku, kde všechny tři šelmy žijí.

"Mapování velkých šelem v Beskydech se uskuteční už popětatřicáté, poprvé to bylo v roce 1984. Podle stop ve sněhu či blátě a dalších pobytových znaků, jako je trus či kořist, zjišťujeme, kolik šelem se v území o rozloze 1200 kilometrů čtverečních pohybuje. Sledujeme také, které lokality šelmám aktuálně vyhovují a jaké migrační trasy využívají při svém pohybu beskydskou krajinou," uvedla Dana Bartošová z AOPK. Podle posledních odhadů se v Beskydech a přilehlé pohraniční oblasti Slovenska vyskytuje deset až 12 rysů a několik vlků a medvědů.

Velké šelmy z Beskyd a Slovenska se v posledních letech stále častěji dostávají také na území chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. "Nejčastěji se jedná o vlky, ale sporadicky se objeví i stopy rysa a dokonce i medvěda. Přestože se v Bílých Karpatech aktuálně nevyskytuje žádná stálá populace, jsou zde vhodné podmínky k jejich příležitostnému výskytu. Nejčastějšími návštěvníky jsou hlavně vlci samotáři, kteří se vydávají na nová území. Ta se pak mohou stát součástí jejich širšího teritoria," uvedla Šůlová. Ideální podmínky jsou zejména v klidných částech pohoří v příhraničí, kam půjdou lidé mapující výskyt šelem.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je sobota 24. srpna 2019

Očekáváme v 15:00 26°C

Celá předpověď