Ochránci práv: Izrael není demokracie, ale režim apartheidu

foto Pohled na jeruzalémskou čtvrť Silwan na snímku z 9. září 2019.

Jeruzalém/Londýn - Izrael se snaží zajistit Židům nadvládu na území od Středozemního moře po řeku Jordán. Rozdělil tuto oblast na čtyři jednotky a ve všech mají Palestinci menší práva než Židé. K tomuto závěru dospěla skupina izraelských ochránců lidských práv Betselem, která dnes vydala na toto téma zprávu. Mluvčí izraelského velvyslanectví v Británii Ohad Zemet zprávu označil za propagandistický nástroj.

"Izrael není demokracie, ale režim apartheidu, který zajišťuje nadvládu Židů nad veškerým územím, jež má pod kontrolou. Široké škále izraelské politiky dominuje hlavní organizační princip: Posílit a zajistit nadvládu jedné skupiny - Židů - nad druhou - Palestinci," stojí ve zprávě.

Izrael podle ní takto rozhoduje na území rozděleném na čtyři oblasti - na palestinský Západní břeh Jordánu, kde žije 2,7 milionu Palestinců v enklávách mezi židovskými osadami, na dvoumilionové Pásmo Gazy, kde platí od roku 2007 izraelská blokáda, na východní Jeruzalém se 350.000 Palestinci, kteří tam mají trvalý pobyt, ale nejsou občany Izraele, a na samotný Izrael. "Izrael rozdělil oblast na několik jednotek, v nichž zavedl pro Palestince různá pravidla, ale vždy horší než ta, která platí pro Izraelce," stojí v dokumentu.

Izrael se považuje za demokracii. Pětina z jeho více než devíti milionů obyvatel jsou Arabové, kteří podle Izraele mají stejná práva jako ostatní občané. Podle Betselem se s nimi ale ve skutečnosti zachází jako s občany druhé kategorie. Diskriminaci umožňuje 60 zákonů týkajících se například bydlení, školství nebo zdravotní péče, stojí ve zprávě. Izrael podle ní zajišťuje dominanci Židů nejrůznějšími metodami, například v oblasti svobody pohybu, účasti v politickém životě, výběru imigrantů, vyvlastňování pozemků, udržování Palestinců v zalidněných enklávách.

Termín apartheid pro počínání Izraele používají jeho nejrozhodnější kritici. Z hlediska mezinárodního práva se tak označuje "institucionalizovaný režim systematického útlaku a upřednostňování jedné rasové skupiny". "Ve světě není jasnější příklad uplatňování apartheidu, než je Izrael," řekl poradce palestinského vůdce Nabíl Šás.

Mluvčí izraelského konzulátu v New Yorku Itaj Milner označil zprávu Betselemu za "další prostředek šíření názorů této skupiny. Podle Milnera vychází ze zkreslených ideologických předpokladů. Arabští občané Izraele jsou zastopeni ve vládě i diplomatickém sboru, dodal mluvčí. Zemet řekl, že Izrael zprávu odmítá, protože se nezakládá na skutečnosti, ale na zkreslené ideologii.

Jiná izraelská skupina ochránců lidských práv Ješ Din loni vydala vlastní právní názor na situaci a dospěla k závěru, že Izrael na Západním břehu Jordánu rozhoduje podle zásad apartheidu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je neděle 24. ledna 2021

Očekáváme v 5:00 0°C

Celá předpověď