Ochrana hranic s Německem a Rakouskem potrvá do půlnoci 24. dubna

foto Ilustrační foto - Policisté kontrolují 31. března 2020 řidiče na hraničním přechodu s Německem Strážný/Philippsreut.

Praha - Kontroly na hranicích s Německem a Rakouskem potrvají do půlnoci pátku 24. dubna. O prodloužení vnitřní ochrany hranic o 20 dnů rozhodla ve středu vláda. Ministerstvu vnitra dala na kontroly 18,1 milionu korun z vládní rozpočtové rezervy.

Kabinet obnovil hraniční kontroly v souvislosti s hrozbou šíření nového koronaviru od soboty 14. března, původně na pět dnů. Následně je prodloužila do soboty 4. dubna a nyní opět. Týkají se také letišť.

Vnitro má podle vládního usnesení informovat o dočasné obnově vnitřní ochrany hranic členské státy Evropské unie, Evropskou komisi a partnerské úřady sousedních států. Má také vyhodnocovat, zda trvá "závažná hrozba pro veřejný pořádek nebo vnitřní bezpečnost České republiky".

Hraniční kontroly vláda opírá i o Schengenský hraniční kodex. Popisuje různé situace pro možnost jejich obnovení a také doby, po něž může členský stát ochranu svých vnitřních hranic zavést.

K hranicím s Polskem a se Slovenskem se vládní usnesení ke kontrolám nevztahují. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) už dříve řekl, že režim na nich se řídí rozhodnutím Polska a Slovenska a není důvod, aby Česko reagovalo stejným nařízením.

Zatím do velikonoční neděle 12. dubna trvá až na výjimky zákaz vycestování obyvatel České republiky stejně jako zákaz vstupu cizinců do Česka. Vláda prodloužila restrikci v pondělí. První zákaz cestování přes hranice kabinet přijal s účinností od soboty 14. března, týkal se jen vymezených rizikových zemí. Už o dva dny později, tedy od pondělí 16. března, restrikci rozšířil na všechny státy.

Při zákazu vycestování a přicestování se vláda odvolala na ustanovení krizového zákona. Podle nich může za nouzového stavu omezit svobodu pohybu a pobytu na území ohroženém nebo postiženém krizovou situací, nebo vstup, pobyt a pohyb lidí zakázat. Má také právo zavést opatření k ochraně státních hranic a k pobytu cizinců nebo osob bez státní příslušnosti.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je pondělí 28. září 2020

Očekáváme v 15:00 11°C

Celá předpověď