Ocenění v sedmi kategoriích soutěže Dětský čin roku si převzalo 11 dětí

foto Vyhlášení vítězů 18. ročníku projektu Dětský čin roku. 1. prosince 2022, Praha.Oceněné děti se svými patrony.

Praha - Ocenění v sedmi kategoriích soutěže Dětský čin roku si dnes v Praze převzalo 11 dětí. Ceny se udělují za odvážné skutky nebo činy všímavosti k okolí. Vyhrály třeba dvě dívky, které pomohly zraněnému kamarádovi, a dva chlapci, kteří pomáhají čistit řeku od odpadků. Letos se konal 18. ročník projektu. O vítězích rozhodly děti prostřednictvím internetového hlasování na stránkách detskycinroku.cz.

Fotogalerie

Vítěze soutěže vybírají na internetu školáci z návrhů, které zaslali pořadatelům. Letos se sešlo 380 příběhů, které soutěžily v kategoriích Záchrana lidského života, Pomoc ostatním, Pomoc starším lidem, Kolektivní pomoc, Pomoc přírodě, Dobrý nápad a Pomoc n@ netu. Devět dětí přezvalo speciální ocenění za mimořádné činy.

Cenu za záchranu lidského života získaly jedenáctiletá Eliška Rojková a dvanáctiletá Michaela Štěpařová, které pomohly kamarádovi. Ten na hřišti přišel k úrazu, při němž si poranil hlavu a začal krvácet. Děvčata zachovala rozvahu, jedna z dívek běžela pro pomoc a druhá chlapci pomáhala do příjezdu sanitky.

Ocenění za dobrý nápad obdrželi patnáctiletý Petr Jaroš a čtrnáctiletý Tomáš Brádle. Postavili přes řeku Úpu hráz, aby zachytila odpadky ve vodě a usnadnila jejich odstraňování. Na místo nyní chlapci chodí uklízet pravidelně. Odpadky z přírody uklidili také vítězové kategorie Pomoc přírodě Adam a David Venglářovi. Bratři se rozhodli od nepořádku vyčistit les, kam chodí na procházky. Svým činem by chtěli inspirovat ostatní, aby udělali totéž.

Třináctiletá Adriana Górna získala cenu za pomoc ostatním, protože se na dovolené v Chorvatsku přes svůj strach z hluboké vody vydala pro nafukovací kruh, který uplaval malé holčičce. Muži s berlemi pomohla při vystupování z přeplněného vlaku jedenáctiletá Natálie Keltnerová, která za to dostala cenu za pomoc starším lidem. S pomocí seniorům se váže i příběh oceněné Natálie Jahnové. Desetiletá dívka a další děti ze školní družiny, kterou navštěvuje, uspořádaly soutěž pro seniory. Děti v soutěži od seniorů sbírají recepty, ze kterých bude sborník.

Spolužačce, která se dostala do zlé party, pomohly čtrnáctileté Tereza Svobodová a Adéla Ryšavá. Dívky u své spolužačky na Instagramu poznaly rizikové chování. Své postřehy probraly se svou třídní učitelkou a poté se rozhodly s dívkou trávit více volného času. Jí tak pomohly a samy získaly novou kamarádku a v letošním ročníku soutěže ocenění za Pomoc n@ netu.

Speciální ceny získali patnáctiletí chlapci Tomáš Sztuchlík za poskytnutí první pomoci své tetě a Aleš a Matouš Krchňákovi za uspořádání letní hry pro pěší a cyklisty o zajímavostech Střední Hané. Za pomoc ukrajinským dětem, které se do Ostravy přistěhovaly v souvislosti s válečným konfliktem v jejich domovině, dostali cenu Jan Havlásek, Marie Hudečková, Agáta Gracová, Eva Hudečková, Kateřina Kurovská a Filip Urban.

Výherci Dětského činu roku 2022 získali věcné dárky od partnerů projektu a šek v hodnotě 10.000 Kč na nákup školních pomůcek.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 29. září 2023

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď