Očekávání a tlak na Anglii jsou obrovské, řekl Čech

foto Fotbalista Anglie Harry Kane při tréninku.

Praha/Londýn - Za jednoho z největších favoritů fotbalového mistrovství Evropy považuje bývalý brankář Petr Čech Anglii, která ve skupině D změří 22. června síly i s českou reprezentací. Výběr Albionu se podle něj musí popasovat s velikým očekáváním fanoušků, která umocňuje fakt, že základní skupinu sehraje v londýnském Wembley a navíc se na stejném místě uskuteční i semifinále a finále. Mezi adepty na vítězství však řadí více mužstev.

Kromě Čechů se Angličané ve skupině utkají i s vicemistry světa Chorvaty a Skoty. "Očekávání v Anglii jsou pokaždé stejná. Jdou do turnaje s tím, a fanoušci to očekávají, že budou hrát o finále, o vítězství. Navíc mají tu výhodu, že se hraje doma stejně jako v roce 1996. Teď to není Euro v Anglii, ale sešlo se to tak, že mají skupinu a případné semifinále a finále ve Wembley. Člověk tak může cítit, že to je jejich domácí mistrovství," řekl Čech novinářům v on-line rozhovoru zprostředkovaným agenturou Sport Invest, která ho zastupuje.

Tlak na hráče je podle něj značný. "Bude záležet, jak se tým, který je složený hodně z mladých hráčů, s těmi očekáváními popere. Navíc jsou tam i hráči, pro které to bude první mistrovství. Pro ně platí to samé," uvedla někdejší opora londýnských celků Chelsea a Arsenalu.

"Velkou výhodu momentálně mají v tom, že hráči od nás (z Chelsea) vyhráli Ligu mistrů. Hráči z Machesteru City dokázali vyhrát ligu s přehledem, ty zkušenosti ze zápasů pod tlakem mají a podle mě jim to hodně pomůže. Věřím, že jsou na to připravení a že určitě budou patřit k favoritům turnaje. Očekávání jsou opravdu veliká a může je to omezovat," prohlásil devětatřicetiletý poradce sportovního a technického úseku Chelsea.

Favoritů vidí hned několik. "Francie má nabitý kádr. Nemůžeme zapomenout na Italy, kteří propluli kvalifikací a nikdo o nich moc nemluví, ale všechno vyhrávají a hrají výborně. Navíc mají velmi dobře složený kádr s hráči, kteří mají obrovské zkušenosti. Jsou tam i mladí hráči, kteří jsou naopak hladoví," konstatoval Čech.

"Nezapomněl bych ani na Španělsko, které vždycky vytvoří silný tým, i když jejich příprava byla narušená covidem a záleží, jaký tým nakonec budou mít. Německo pod trenérem Löwem zažívá poslední šampionát po 15 letech, co k týmu přišel. Určitě se s ním budou chtít rozloučit kvalitním turnajem. Němci jsou turnajové mužstvo, i oni se do toho můžou přimíchat," řekl plzeňský rodák.

"Myslím si, že i Chorvatsko hodně promluví do turnaje stejně jako Portugalsko, které obhajuje vítězství. Bude to zajímavý turnaj, protože týmů, které opravdu můžou vyhrát, je hodně," uvedl účastník čtyř evropských šampionátů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

32°C

Dnes je pátek 18. června 2021

Očekáváme v 15:00 33°C

Celá předpověď