Obžalovaný šéf dopravního podniku Dvořák označil soud za divadlo

foto Bývalý generální ředitel pražského dopravního podniku Martin Dvořák na chodbě Městského soudu v Praze, který začal 16. října 2018 projednávat kauzu jízdenek pro pražský dopravní podnik. Obviněno je 17 lidí včetně Dvořáka a lobbisty Iva Rittiga. Podle obžaloby přišel podnik trestnou činností nejméně o 457 milionů korun.

Praha - Obžalovaný bývalý ředitel pražského dopravního podniku (DPP) Martin Dvořák označil proces v kauze jízdenek za divadlo a popřel obvinění, že podniku vznikla škoda. Ve své dnešní výpovědi u pražského městského soudu odmítl vinu, zdůrazňoval své manažerské úspěchy a vyčítal novinářům mediální lynč. Z ostatních 16 obžalovaných dorazila na zahájení hlavního líčení jen část včetně lobbisty Iva Rittiga. Ostatní se soudu omluvili a dali souhlas s konáním procesu v jejich nepřítomnosti.

Státní zástupce Adam Borgula, který dnes předčítal rozsáhlou obžalobu hodinu a půl, viní některé obžalované ze zpronevěry a ze zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek DPP, další pak z legalizace výnosů z trestné činnosti. Podnik v kauze figuruje jako poškozený, podle obžaloby přišel nejméně o 457,5 milionu korun. Peníze údajně částečně skončily u Rittiga a Dvořáka, což oba muži označují za lež.

Dvořák šéfoval dopravnímu podniku v letech 2007 až 2011, předtím řídil televizi Prima. "Chtěl bych zdůraznit, že jakákoliv funkce v mém životě, kterou jsem zastával, byla úspěšná. Nikdy se mi nestalo, že bych manažersky neuspěl. Ten příběh, který se odehrává v posledních sedmi letech, proto považuji za naprosto neuvěřitelný a skandální," řekl dnes u soudu.

Lobbista Ivo RittigRittig. Svou výpověď zahájil promítáním grafů s hospodářskými výsledky DPP ze své éry, které okomentoval jako prokazatelné ekonomické úspěchy. Celou prezentaci nazval "Vnímání a pravda". "Mediální bubliny vytvořily dojem, že co se udělalo za Pavla Béma, bylo špatně," připomněl Dvořák někdejšího pražského primátora.

"Když jsem četl obžalobu, měl jsem dojem, že si státní zástupce dělá legraci. Nedokážu pochopit, že některé věty dokáže pronášet navzdory tomu, že spis obsahuje jasné důkazy o tom, že ten příběh byl jinak," podotkl Dvořák. Předseda soudního senátu Petr Hovorka ho později napomenul, aby na žalobce slovně neútočil.

Obžaloba zahrnuje tři různé zakázky DPP - nejznámější z nich je tisk jízdenek papírnou Neograph, odkud údajně putovaly peníze k Rittigovi přes karibskou firmu Cokeville Assets. Další se týkají zajištění prodeje jízdenek firmou Cross Point a elektronické jízdenky od firmy Crowsnest. Dvořák údajně všechny zakázky záměrně zmanipuloval.

Ohledně Cross Pointu Dvořák odmítl, že smlouvu s předchozím dodavatelem zrušil účelově. "Vypověděli jsme stovky smluv. Měli jsme k tomu dva důvody: smlouvy byly v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách a naším cílem bylo šetřit," řekl. K Neographu uvedl, že se DPP na papírnu obrátil poté, co mu policie doporučila lépe zabezpečit jízdenky kvůli výskytu padělků. "Neograph byla známá nejen na českém trhu. Dopravní podnik se rozhodl využít ochranné prvky, které nabízela. Dodávka jízdních dokladů od této společnosti byla nutná," prohlásil.

Dvořákova výpověď bude pokračovat ve středu. Po něm chce dát soud prostor někdejšímu ekonomickému náměstkovi DPP Ivu Štikovi a bývalému šéfovi služeb podniku Tomáši Petanovi. Na Rittiga, který čelí obvinění z praní špinavých peněz, se dostane nejdříve příští týden.

Za zjednání výhody a za zpronevěru hrozí pět až deset let vězení, za legalizaci výnosů z trestné činnosti maximálně osm let. Mezi obviněnými jsou i Rittigovi právníci či Dvořákova matka, která si podle obžaloby za vyvedené peníze pořídila dům na Madeiře.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pondělí 25. března 2019

Očekáváme v 21:00 4°C

Celá předpověď