Obyvatelé 19 obcí v Česku si zvolili nová zastupitelstva

foto Volby, urna - ilustrační foto.

Praha - Obyvatelé 19 obcí v Česku si v sobotu zvolili nová zastupitelstva. V 17 z nich se nekonalo hlasování loni v říjnu kvůli nedostatku kandidátů. Ve dvou obcích soudy kvůli pochybení nařídily opakování voleb. Týkalo se to Bořetína na Pelhřimovsku a jednoho ze dvou okrsků v Chlístovicích na Kutnohorsku.

Ve středních Čechách se volilo v šesti obcích. Nejvíce kandidátek bylo podáno v Chlístovicích, a to celkem čtyři. Voliči si tady mohli vybírat ze tří kandidátek nezávislých kandidátů a také zástupců KSČM, zdejší zastupitelstvo má 15 členů. Nejvíce mandátů při volbách získala KSČM, v zastupitelstvu obsadí šest postů. Soud v listopadu rozhodl, že se v Chlístovicích musí zopakovat volby v prvním volebním okrsku, protože sedm až devět lidí vůbec nevolilo, i když bylo u jejich jména označeno, že volit přišli. Podle soudu byly jejich hlasy využity vždy ve prospěch celé strany. Podle soudu tak dotyčná strana získala 105 až 135 hlasů navíc. Policie následně obvinila dvě členky volební komise z ovlivňování voleb. Jsou podezřelé, že volily za jiné lidi.

Jen jednu kandidátku měli k dispozici voliči v Litichovicích na Benešovsku. Největší počet hlasů získala jednička kandidátky Klára Zárubová. Kandidátní listina obsahovala pouze sedm jmen, do sedmičlenného zastupitelstva se tak dostali všichni kandidáti. V Kadlíně na Mělnicku voliči volili ze dvou kandidátek. Čtyři mandáty v sedmičlenném zastupitelstvu získalo sdružení Kadlín sobě, tři mandáty SNK pro Kadlín a Ledce. V obci Kluky na Mladoboleslavsku se do sedmičlenného zastupitelstva dostala všechna tři kandidující uskupení. Čtyři mandáty získalo uskupení Za Kluky klidnější, dva mandáty obdrželo Kluky společně a jeden mandát uskupení Pro obec.

V Roblíně u Prahy byly podány tři kandidátky, jednu podal samostatný kandidát. Do zastupitelstva se ale dostali pouze dva zástupci uskupení Kuchařík bez těžby a pět zástupců SNK obcí Roblín a Kuchařík. V Děkově na Rakovnicku lidé vybírali ze tří kandidátek, dvě podala místní uskupení nezávislých kandidátů, jednu ODS. Do pětičlenného zastupitelstva se dostali čtyři kandidáti uskupení Nezávislí pro Děkov a jeden zástupce ODS.

V jihočeských Němčicích na Strakonicku vyhrálo sdružení Němčice 2019 a druhé skončilo Sdružení nezávislých kandidátů. Němčice 2019 mají v pětičlenném zastupitelstvu tři mandáty, druhé sdružení dva. Nová sedmičlenná zastupitelstva vybírali i obyvatelé tří obcí v Plzeňském kraji. Ve Skomelnu na Rokycansku vyhrálo sdružení Za Skomelno se ziskem čtyř mandátů, zbylá tři místa si rozdělilo uskupení Skomeláci. V Němčovicích na Rokycansku kandidovalo jedno sdružení nezávislých kandidátů, nejvíce hlasů získal Stanislav Kapras. V Horšicích na jihu Plzeňska se o funkce ucházelo 12 individuálních nezávislých kandidátů bez politické příslušnosti. Nejvíce hlasů, 14,13 procenta, získal Vladimír Náprstek.

Na Vysočině se volilo také ve třech obcích. V Bořetíně na Pelhřimovsku nařídil soud opakování voleb kvůli pochybení, ve Stříteži na Žďársku a Ždírci na Havlíčkobrodsku volby loni kvůli nedostatku kandidátů vůbec nebyly. V Bořetíně vyhrálo sdružení SNK Bořetín, a má tak čtyři zastupitele. Druhé hnutí nezávislých Bořetínské SNK získalo tři zastupitele. Ve Stříteži kandidovalo 11 lidí, zvoleno jich bylo pět. Ve Ždírci kandidovali šestičlenné sdružení SNK Ždírec a nezávislý kandidát David Šrámek. Zvítězilo SNK Ždírec, v pětičlenném zastupitelstvu budou jen jeho kandidáti.

Ve Vísce u Jevíčka na Svitavsku v Pardubickém kraji získalo čtyři mandáty SNK Víska u Jevíčka a o jeden méně SNK pro Vísku. V Tatobitech na Semilsku v Libereckém kraji vyhrálo sdružení Nezávislé Tatobity, uspělo všech jeho 12 kandidátů. Hnutí doplní v patnáctičlenném zastupitelstvu ještě další tři samostatní kandidáti. Ve Kbelnici na Jičínsku v Královéhradeckém kraji bylo zvoleno sedm kandidátů za Sdružení pro Kbelnici.

Nová zastupitelstva vzešla v sobotu také z voleb ve třech jihomoravských obcích. V Lipovci na Blanensku vyhráli Nezávislí pro Lipovec, kteří tak získali sedm mandátů z 15členného zastupitelstva. Pět mandátů připadlo uskupení Budoucnost+zkušenost=jistota a zbylé tři má Změna pro Lipovec. Ve Dlouhé Lhotě na Blanensku byla jen jedna kandidátka - Pro Dlouhou Lhotu. Získala všech sedm mandátů v zastupitelstvu, nejvíce hlasů dostala Mirka Hořčicová. V Hodějicích na Vyškovsku těsně vyhráli Starostové a nezávislí. Mezi devíti zastupiteli budou mít pět mandátů, zbylé čtyři připadly druhé kandidátce, nazvané Naše Hodějice.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je úterý 16. července 2019

Očekáváme v 7:00 15°C

Celá předpověď