Obvinění 16 lidí ze zkrácení DPH za 2,5 mld. se týká kauzy Zadeh

foto Nepravomocně odsouzený podnikatel íránského původu Shahram Abdullah Zadeh u Ústavního soudu v Brně, který 3. září 2019 rozhodoval o jeho stížnosti ohledně trvající vazby, kterou podnikatel souzený za daňové úniky a ovlivňování svědků považuje za protiústavní.

Brno - Případ obvinění z krácení daně z přidané hodnoty (DPH) se škodou 2,5 miliardy korun, o kterém v úterý informovala policie, souvisí s vleklou daňovou kauzou, kde je hlavním obžalovaným podnikatel íránského původu Shahram Zadeh. O této souvislosti ČTK informoval Petr Šereda z olomouckého vrchního státního zastupitelství. Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) v úterý uvedla, že policie obvinila 16 lidí z toho, že krácením DPH způsobili státu škodu ve výši zhruba 2,5 miliardy korun.

Zadeha a dalších 13 lidí obžaloba viní z daňových úniků s celkovou škodou 2,5 miliardy korun. Jsou podezřelí, že šidili stát při dovozu pohonných hmot do Česka. Hrozí jim až 13 let vězení. Proces začal na jaře 2016 a stále neskončilo dokazování.

Mezi nově obviněnými jsou podle dostupných informací i lidé, kteří v daňové kauze vystupovali jako svědci. Trestní stíhání s nimi teprve začalo. Než skončí, je podle žalobce pravděpodobné, že by případ, který už je u soudu, mohl dospět k nepravomocnému rozsudku. Věci tak před soudem nelze spojit. Není ale vyloučeno předání důkazů ze "starší" kauzy do nového řízení.

Mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej v úterý uvedl, že policie obvinila 16 lidí z krácení daně z přidané hodnoty se škodou zhruba 2,5 miliardy korun. Obvinění působili podle detektivů jako organizovaná zločinecká skupina. V letech 2012 až 2013 podle kriminalistů vytvořili síť několika desítek jimi ovládaných společností a za pomoci propracovaného systému neodváděli z obchodů s pohonnými hmotami příslušnou DPH. Tři obvinění včetně hlavního organizátora jsou v současné době ve vězení za jinou trestnou činnost. Dalších 13 lidí stíhají policisté na svobodě. Případ dozoruje brněnská pobočka Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je neděle 24. ledna 2021

Očekáváme v 3:00 0°C

Celá předpověď