Obraz Mikuláše Medka se prodal v aukci za 46 mil. Kč bez přirážky

foto Na snímku pořízeném 20. května 2019 je obraz Mikuláše Medka nazvaný Akce I (Vajíčko), který se 6. června 2019 na aukci v Praze prodal za 46 milionů korun.

Praha - Obraz Mikuláše Medka nazvaný Akce I (Vajíčko) se na dnešní aukci v Praze prodal za 46 milionů korun. I s aukční přirážkou za něj kupec zaplatí 57 milionů korun. Vyvolávací cena byla osm milionů korun. ČTK to řekla Simona Martínková z pořádající aukční síně Arthouse Hejtmánek. Obraz se tak stal nejdražším Medkovým dílem prodaným nejen na tuzemském aukčním trhu, ale i ve světě. Dosud nejdražším jeho dílem byl obraz Akce II (Vlna) prodaný letos na aukci v USA v přepočtu za 24,4 milionu korun. Obraz Vajíčko se stal čtvrtým nejdráže prodaným obrazem na aukcích v Česku.

Žebříček má aktuálně rekord v podobě díla Františka Kupky Plochy příčné II, který se koncem května prodal za 78 milionů korun včetně aukční přirážky.

Medkovi patří titul nejdražšího autora poválečného umění na českých aukcích. Bez dnešního autorského rekordu již tři jeho malby překročily hranici deseti milionů korun. Ve dvou případech šlo o raná surrealistická plátna z konce 40. let.

V listopadu 2015 se na aukci European Arts prodal olej Květináče (Snídaně) za 10,06 milionu korun. V následujícím roce tento rekord překonal obraz Bez názvu II, který se na aukci Galerie Kodl prodal za 10,2 milionu korun. Letos v květnu se na aukci téže společnosti prodal za 10,7 milionu korun obraz Zobrazení pohledu na nějakého svatého, suma vystoupala z vyvolávací částky 2,9 milionu korun.

Medek (1926 až 1974) patří k největším českým poválečným malířům, jeho kariéru však provázela nepřízeň vládnoucího režimu. Vnuk malíře Antonína Slavíčka byl totiž také synem spisovatele, legionáře a generála Rudolfa Medka. Krátce po komunistickém puči v únoru 1948 ho z politických důvodů vyloučili z Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Navíc se jeho obrazy vymykaly dobovému kánonu, i proto bylo dílo umělce evropského formátu vypuzeno z českého výtvarného života.

Medek měl zvláštní vztah k barvám. Zelenou a hnědou považoval za "splácaniny" a "špíny". Naopak miloval červenou a modrou, považoval je za absolutní, nejdokonalejší. Přidával k nim zlatou a říkal, že pak působí jako z kovu, modrá ze železa a stříbra, červená ze zlata. Jeho obrazy měly i duchovní rozměr, který z něj udělal také autora velkých děl do kostelních interiérů. K nejslavnějším patří oltář v Jedovnicích na Moravě, vytvořil ale i ilustrace k Březinově poezii a k řadě dalších knih.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pátek 29. května 2020

Očekáváme v 1:00 10°C

Celá předpověď