Obraz Františka Kupky Bílý kůň se prodal za 42 milionů korun

foto Aukce, dražba, aukční, dražební kladívko - ilustrační foto

Praha - Obraz Františka Kupky s názvem Bílý kůň z roku 1909 se dnes na aukci v Praze prodal za 42 milionů korun včetně aukční přirážky. Jeho vyvolávací cena byla 25 milionů korun. Obraz pochází z doby, kdy se průkopník abstrakce vydával na cestu k nefigurativnímu malířství. Kupkova díla z jeho abstraktního období dosahují na trhu mnohem vyšších cen.

Jeho nejdražším dílem prodaným v tuzemské aukci je tak obraz Divertimento II, jenž se v roce 2020 prodal za 90,24 milionu korun. Rekord tuzemských aukcí drží od letošního jara obraz Bohumila Kubišty Staropražský motiv z roku 1911, který se prodal za 123,6 milionu korun.

Kupkův Bílý kůň je inspirován malířovými pobyty v Bretani. Pobřeží, moře a skály ho inspirovaly k některým pracím z počátku století, třeba ke známým dílům Balada (Radosti života, 1901) nebo Vlna (1902). Obraz Bílý kůň je dokladem toho, jak Kupka na rozdíl od řady světových malířů, kterým to trvalo velkou část tvůrčího života, dokázal za necelou dekádu urazit dlouhou cestu od symbolistického tvarosloví s kořeny v akademickém školení až ke zcela abstraktní malbě. Svá nejslavnější abstraktní díla namaloval jen několik let po nabízeném obraze.

V dnešní aukci Galerie Kodl v Praze na Žofíně se dražilo přes dvě stovky děl, prodala se jich drtivá většina a padlo na ni několik autorských rekordů. Mezi nejdráže prodaná patřil také obraz Bohumila Kubišty Zátiší s citróny, který se prodal za 23,52 milionu korun včetně aukční přirážky. Jeho vyvolávací cena byla 18 milionů korun.

Za 13,92 milionu korun se dnes prodal obraz Zátiší s lampami nedávného jubilanta Theodora Pištěka, na konečnou cenu včetně přirážky se vyšplhal z vyvolávací ceny pět milionů korun. Devadesátiletý Pištěk drží rekord v aukčním prodeji díla žijícího autora z ČR. Vytvořil ho jeho obraz Adieu, Guy Moll prodaný za více než 25 milionů korun včetně aukční přirážky.

Za 10,8 milionu korun včetně aukční přirážky se dnes prodal obraz Linie č. 148 Zdeňka Sýkory z roku 1998. Za 12 milionů korun, tedy za 14,4 milionu korun včetně aukční přirážky se vydražil obraz Antonína Procházky Kytice ve džbánu vyvolávaný za šest milionů korun. Dnes dosažená cena je autorským rekordem Procházky na českých aukcích.

Za stejnou cenu, tedy 14,4 milionu korun četně přirážky, se prodal obraz Mikuláše Medka Anděl zlých ptáků I. Jeho autorský rekord je ale čtyřikrát vyšší, obraz nazvaný Akce I (Vajíčko) se před třemi lety prodal za 57 milionů korun včetně přirážky.

V novém autorském rekordu se dnes vydražil obraz Zdeňka Sklenáře Červánky vyvolávaný za čtyři miliony korun a prodaný za 9,12 milionu korun včetně aukční přirážky.

Čtyřnásobně dnes vzrostla cena obrazu Vojtěcha Hynaise Portrét Suzanne Valadonové, který se vyvolával za 500.000 korun a prodal se za 1,8 milionu korun, s aukční přirážkou kupec zaplatí 2,16 milionu korun. Z vyvolávací ceny 300.000 korun na konečné dva miliony korun na sále a 2,4 miliony korun pro kupce vyrostla cena obrazu Františka Kavána Příčná rokle v Mokrsku, který se stal také autorským cenovým rekordem.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je pátek 27. ledna 2023

Očekáváme v 9:00 -1°C

Celá předpověď