Obrana zrušila zakázku na odstřelovací pušky, vypíše ji znovu

foto Vojenský odstřelovač - ilustrační foto.

Praha - Ministerstvo obrany na konci března zrušilo zakázku na nákup odstřelovacích pušek. Do tendru se žádný zájemce nepřihlásil. Úřad plánuje soutěž vypsat znovu, zbraně by chtěl nakoupit v roce 2021. Na dotaz ČTK to uvedla Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany. Ministerstvo chtělo pořídit speciálním silám 12 zbraní H&K 417 ráže 7,62x51mm

"Veřejná zakázka na nákup odstřelovacích pušek H&K 417 ráže 7,62x51mm byla zrušena, protože ministerstvo obrany neobdrželo žádnou nabídku potenciálních uchazečů," uvedla Zechmeisterová. Ministerstvo předpokládá, že veřejnou zakázku vyhlásí znova, realizována by mohla být v roce 2021. "Zadavatel v současné době čeká na upravenou specifikaci. Pušky jsou určeny pro speciální síly," dodala.

Obrana v zadávací dokumentaci uvedla, že nákup zbraní armáda požaduje kvůli doplnění "na tabulkové počty" a kvůli tomu, že tento typ zbraně již ve výzbroji má.

Odstřelovači patří mezi elitní vojáky. Armáda má několik týmů, které slouží primárně u praporů 4. brigády rychlého nasazení, dále pak u 7. mechanizované brigády, 53. pluku průzkumu a elektronického boje a u jednotek speciálních sil. Své odstřelovače má i Hradní stráž a Vojenská policie. Armádní jednotky jsou podle Zechmeisterové naplněny na téměř 90 procent.

Armádní odstřelovači mají podle ní k dispozici samonabíjecí odstřelovací pušky SVD Dragunov, Falcon, HK 417 a M110, multirážové komplety DTA SRS a DTA HTI a opakovací odstřelovací pušky Sako TRG 22. Některé z nich jsou používány na živé cíle, další slouží jako tzv. antimateriálové zbraně k ničení třeba vozidel nebo opevněných bodů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je čtvrtek 21. ledna 2021

Očekáváme v 7:00 -3°C

Celá předpověď