Obrana se stále zabývá dodávkami radiolokátorů a balistických vest

foto Ilustrační foto - Sídlo Ministerstva obrany ČR v ulici Tychonova v Praze na snímku z 8. června 2017.

Praha - Ministerstvo obrany se stále zabývá dodávkami mobilních radiolokátorů MADR z Izraele a balistických vest pro vojáky. Stav zakázek dnes projednávali poslanci ze sněmovního branného výboru v uzavřené části schůze. Ministryně obrany Jana Černochové (ODS) před tím také oznámila, že ministerstvo obrany podalo kasační stížnost proti rozhodnutí krajského brněnského soudu, jenž potvrdil pokutu vyměřenou Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže za chyby v tendru na armádní vrtulníky.

U mobilních radiolokátorů MADR nejsou podle ministryně stále skončené záležitosti ohledně vojskových zkoušek. "Tlačíme izraelskou stranu, aby urychleně odstranila některé nedostatky. Pevně věříme, že v termínech, které tam jsou, se s ní dohodneme," řekla novinářům. V čem tkví konkrétní nedostatky nesdělila s poukazem na skutečnost, že výsledky vojskových zkoušek nejsou veřejné.

V případě balistických vest dostalo ministerstvo podle Černochové velmi kvalitní vzorky. "Ale bohužel teď některé zkoušky odolnosti a i kontrola materiálů ze strany inspekční instituce našeho resortu, tak byly shledány, že nejsou totožné s těmi vzorky," uvedla. Ministerstvo s dodavatelem podle ní jedná s cílem záležitost vyřešit. "Balistická ochrana je základ vybavení vojáků," dodala.

Kasační stížnost proti únorovému verdiktu brněnského krajského soudu o potvrzení postihu 550 milionů korun kvůli pochybením při nákupu armádních vrtulníků ministerstvo podalo začátkem března. "Jako ministryně obrany jsem chtěla vyčerpat všechny zákonné prostředky," řekla poslancům Černochová.

Ministerstvo se podle předloňského rozhodnutí antimonopolního úřadu dopustilo přestupku tím, že v rozporu se zákonem uzavřelo smlouvu na nákup víceúčelových armádních vrtulníků s americkou vládou dříve, než rozhodlo o námitkách italské společnosti Leonardo, která je výrobcem mimo jiné armádních vrtulníků. Rozhodnutí pak potvrdil předseda úřadu. Ministerstvo ale trvalo na tom, že postupovalo správně, o zakázce podle něj jednaly přímo vlády obou zemí a firma, která nebyla oslovena, do zakázky nemohla zasahovat. Pokutu ministerstvo ještě v roce 2021 uhradilo.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 20. března 2023

Očekáváme v 21:00 8°C

Celá předpověď