Obrana do voleb podepíše smlouvu na nákup 52 děl s francouzskou firmou Nexter

foto Ilustrační foto - Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) hovoří 10. srpna 2021 ve Štěpánově na Olomoucku, kde armáda převzala nové osobní terénní automobily Toyota Hilux. 

Praha - Ministerstvo obrany ještě do voleb podepíše smlouvu na nákup 52 děl s francouzskou firmou Nexter. O zakázce bude v pondělí ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) informovat vládu. Novinářům to řekl po jednání sněmovního branného výboru. Kolik ministerstvo za děla zaplatí, nechtěl ministr před jednáním vlády sdělovat. Původně měla nová děla stát asi šest miliard korun, nabídka výrobce z letošního roku byla o 60 procent vyšší. Ministerstvo se poté snažilo částku při jednáních snížit. Podle informací ČTK bude výsledná cena asi 8,5 miliardy korun, tedy zhruba o 40 procent vyšší. Metnar řekl, že má ambici do voleb uzavřít i smlouvu na nákup čtyř protiletadlových kompletů SHORAD.

Nexter by měl české armádě dodat 52 nových děl Caesar. Ve výzbroji české armády nahradí samohybné houfnice DANA, které neodpovídají požadavkům NATO na dostřel i na ráži, kterou spojenci používají.

Francouzského výrobce ministerstvo oslovilo přímo a nevypisovalo výběrové řízení. Při svém postupu využívá výjimku ze zákona o zadávání veřejných zakázek na nákup vojenského materiálu. Při výběru ministerstvo posuzovalo výrobky osmi možných dodavatelů, do finálního zvažování se dostalo také slovenské dělo Zuzana. Podle dřívějších informací byla francouzská nabídka levnější i technicky výhodnější.

Ministerstvo původně chtělo smlouvu na nákup děl podepsat do konce loňského roku, termín byl kvůli jednáním o ceně a dalším náležitostem smlouvy posunut. Původní předpoklady hovořily o ceně asi šest miliard korun včetně DPH, tedy asi 105 milionů korun za jedno dělo. Nexter nakonec předal ministerstvu nabídku, která byla o 60 procent vyšší. Důvody navýšení měly být inflace, zvýšení cen surovin nebo přesun výroby do Česka. Podle informací ČTK je konečná cena asi 8,5 miliardy korun včetně DPH. Metnar chce částku zveřejnit až po jednání vlády. "Nejdříve to z mé strany uslyší mí kolegové, bylo by to z mé strany neseriózní," řekl novinářům.

Mluvčí ministerstva Jan Pejšek ČTK potvrdil, že se obraně podařilo oproti nabídce Nexteru vyjednat nižší cenu. Uvedl, že ji ověřil nezávislý posudek. Podpis smlouvy předpokládá ještě v září. "Ve srovnání s výsledky průzkumu trhu a studií proveditelnosti z let 2017 a 2019 je cena vyšší, což je způsobeno zejména inflací včetně vlivu covidu-19, prudkým růstem cen vstupů a surovin nebo náklady na přesun výroby do ČR," poznamenal.

Předsedkyně výboru Jana Černochová (ODS) potvrdila, že Metnar výbor informoval o připravenosti nákup nových děl a protiletadlových systémů podepsat. Na dotaz novinářů označila za chybu, že ministerstvo neaktualizovalo posudky, které stanovily původní cenu pořizovaných děl, a výsledná částka zakázky tak bude vyšší. "Na druhou stranu považuju za důležité, aby se ta akvizice dotáhla do konce," poznamenala. Problém vidí právě v zastaralém ocenění, cenu podle ní také navýšily další požadavky, které obrana na doporučení armády měla. "Aby to bylo nadčasové, aby to odpovídalo tomu, že chceme mít vybavení pro naši armádu na několik dalších let, aby nebylo nutné něco opět dokupovat a měnit," podotkla.

S firmou Nexter se podle Metnara podařilo domluvit i na výrobě munice a na zapojení domácího obranného průmyslu. Právě výroba munice byla jedním z posledních témat, na kterém nebyla mezi ministerstvem obrany a francouzskou společností shoda. Zástupci české firmy STV Group si na jednání s firmou Nexter v létě stěžovali. Podle Metnara se jednání podařilo dokončit. "Munice se bude vyrábět v Česku," řekl.

Zapojení českého průmyslu požadovala obrana nejméně ve výši 40 procent. Na zakázce se chce podílet řada firem, podvozky by měla dodávat kopřivnická Tatra, munici chtěla vyrábět právě STV Group ve spolupráci s pardubickou Explosií. Pejšek uvedl, že podmínka čtyřicetiprocentního zapojení českého průmyslu bude splněna. "To přinese pro stát a armádu vysokou míru bezpečnosti dodávek a zároveň nové příležitosti pro domácí průmysl," dodal.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je středa 27. října 2021

Očekáváme v 21:00 7°C

Celá předpověď