Oborové sdružení: Česko má ve světě 3D tisku dobré jméno

foto Na brněnském výstavišti pokračoval 2. října 2018 Mezinárodní strojírenský veletrh, jedna z nejvýznamnějších výstavnických akcí v zemi. Na snímku je vysokorychlostní 3D skener ATOS 5 v expozici společnosti MCAE.

Brno - V oblasti aditivní výroby, tedy 3D tisku, má Česká republika ve světě mimořádné postavení. Podle viceprezidenta oborového sdružení Klastr aditivní výroby Jana Homoly za to ČR vděčí i českým firmám, které jsou ve světě synonymem kvality v tomto odvětví. ČTK to Homola řekl na Mezinárodním strojírenském veletrhu, kde letos už popáté uspořádal konferenci o 3D tisku, která je největší v Evropě.

Jako příklady firem, které se ve světě proslavily, jmenoval firmu Prusa Josefa Průši a výrobce strun pro 3D tisk Fillamentum Josefa Dolečka. "Jméno Prusa je ve světě synonymem pro kvalitní a dostupný 3D tisk. Fillamentum je zase ve výrobě strun pro 3D tisk jednou z nejrenomovanějších na světě," uvedl Homola. Fillamentum si podle něj vede tak dobře, že se momentálně chystá ve Spojených státech budovat továrnu. Peníze na tuto investici získala díky úspěšnému vstupu na burzu.

Homola také upozornil na to, že 3D tisk je jedním z nejrůstovějších segmentů v oblasti výrobních technologií, už několik let roste dvojciferným tempem. "Podle zprávy společnosti Wohlers rostly loni celosvětové tržby 3D tisku o 21 procent, tiskáren pro kovový tisk se prodalo o 80 procent víc než v roce 2016," doplnil.

Nejrychleji rostoucím trhem je právě kovový 3D tisk, který dokáže vytvořit bez nutnosti svarů či spojů součástky se složitou vnitřní strukturou. "Společnost GE Aviation vyvíjí v Praze letadlový motor Catalyst. Stane se jedním z prvních motorů, který bude v reálném provozu používat vytištěné díly z kovu. Celkem 855 původních kovových dílů nahradí 12 dílů z aditivní výroby. Už to, že součástku vzniklou technologií 3D tisku lze využít v tak důsledně sledovaném odvětví, jako je letectví, je obrovský úspěch," řekl Homola.

Největším posunem poslední doby je podle něj fakt, že firmy přicházejí s 3D tiskárnami, které umožňují tisknout kovové díly za dostupnější ceny, než tomu bylo doposud. "Pokud se 3D tisk stane použitelným pro sériovou výrobu, bude to znamenat velký posun," dodal viceprezident klastru aditivní výroby.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je úterý 20. srpna 2019

Očekáváme v 9:00 18°C

Celá předpověď