Objem úvěrů na bydlení v srpnu stoupl, šlo o třetí nejsilnější měsíc

foto Výstavba bytového domu, byty, hypotéka - ilustrační foto.

Praha - Objem nových hypotečních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhl v srpnu 32,6 miliardy korun. Je to o téměř miliardu více než v červenci a o 15,5 miliardy korun více než loni v srpnu. Srpen tak byl třetím nejsilnějším měsícem ve statistice, která se sleduje od roku 2014. Vyplývá to z aktuálních statistik České národní banky a České bankovní asociace.

"Srpen potvrzuje, že přes všechny problémy s nabídkou nových bytů a prudce rostoucími cenami materiálů i stavebních prací je o byty pořád veliký zájem. Pořídit si vlastní bydlení je přitom v drahých aglomeracích typu Prahy nebo Brna pro střední vrstvy již delší dobu mimo dosah, ale ani jako investice to nevychází příliš atraktivně," sdělil dnes ČTK hlavní poradce asociace Miroslav Zámečník.

Například v Praze se investiční byty, pokud jsou ceny jejich pořízení porovnávány s tržbami z nájemného, z hlediska reálných výnosů v negativním teritoriu. Nevyplácejí se, na rozdíl například od některých krajských měst, které jsou z tohoto hlediska podstatně atraktivnější. Vysvětlení je jediné, a to sázka na to, že z hlediska budoucího cenového nárůstu porazí byty inflaci, dodal Zámečník.

Index RPSN, tedy průměrná roční procentní sazba nákladů, podle statistiky ČNB stoupl v srpnu u hypotečních úvěrů o 0,07 procentního bodu na 2,41 procenta.Tempo zvyšování tak od jara osciluje mezi 0,06 a 0,08 procentního bodu měsíčně. Úroková sazba stoupla rovněž o 0,07 bodu na 2,27 procenta.

ČNB zvýšením základní úrokové sazby v závěru září o 0,75 bodu podle Zámečníka nekončí a pokud chce inflační očekávání zlomit, než se v české ekonomice zahnízdí, bude ve zvyšování sazeb pokračovat. Otázkou je pouze to, kolikrát ještě letos k navýšení přikročí a na jaké základní sazbě letošní rok uzavře. Bankám postupně zdražují zdroje financování hypotečních úvěrů, což se bude do RPSN promítat. "Stále jsme ovšem na začátku pozvolně stoupající křivky, pořád ještě hluboko v teritoriu negativní reálné úrokové míry," dodal.

Refinancování hypotečních úvěrů od bank a stavebních spořitelen, tedy přechod k jiné bance, za srpen ve srovnání s předchozími měsíci dále pokleslo z červnových 9,79 miliardy korun a červencových sedmi miliard na 6,73 miliardy korun. Ve srovnání se stejným měsícem 2020 je ale refinancování skoro dvojnásobné.

"Přes růst RPSN a úrokových sazeb v posledních několika měsících refinancování stále 'stojí za hřích'. V podstatě se dá říct, že sice už včera bylo pozdě, ale vzhledem k očekávanému vývoji na trhu je i nyní ještě pořád výhodné," podotkl Zámečník.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je pondělí 29. listopadu 2021

Očekáváme v 3:00 -2°C

Celá předpověď