O rozhodnutí ČR vyhostit ruské diplomaty píší všechna velká světová média

foto Policista prochází 16. dubna 2021 před ruskou ambasádou v Praze.

Londýn/Washington - Rozhodnutí České republiky vyhostit 18 pracovníků ruské ambasády v Praze v souvislosti s podezřením na podíl ruských tajných služeb na výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích z roku 2014 si všímají všechna velká zahraniční média. Britský zpravodajský server BBC News a britské deníky jako například The Guardian na prvních stránkách upozorňují na souvislost kauzy s otravou bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v britském Salisbury z roku 2018. Podporu ČR v souvislosti s vyhoštěním 18 Rusů vyjádřily NATO, USA, Lotyšsko i britská vláda.

Česká policie vyhlásila kvůli výbuchu ve Vrběticích v sobotu pátrání po dvou ruských občanech, kteří se prokazovali cestovními doklady na jména Alexandr Petrov a Ruslan Boširov. Podle fotografií i jmen z pasů jde o stejné muže, kteří jsou podezřelí ze Skripalovy otravy. Média tyto muže už dříve identifikovala jako agenty vojenské tajné služby GRU Alexandra Miškina a Anatolije Čepigu.

Americká agentura AP v obsáhlé zprávě o vypovězení ruských diplomatů z Česka zdůrazňuje, že Spojené státy vyjádřily prostřednictvím své chargé d’affaires v Praze Jennifer Bachusové Česku podporu. Agentura také připomíná, že oznámení Prahy přišlo jen dva dny poté, co Spojené státy vyhostily deset ruských diplomatů a uvalily sankce na desítky jednotlivců a firem. Cílem těchto kroků bylo podle Washingtonu potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Moskva tato nařčení odmítá.

Ruská agentura TASS naopak od soboty zveřejnila sérii reakcí ruských politiků, kteří považují tvrzení o podílu ruských tajných služeb na výbuchu ve Vrběticích za absurdní a hrozí Česku odvetnými kroky. Ruský list Izvestija napsal, že o zapojení ruských tajných služeb do případu Praha neposkytla žádné důkazy. Není to však první nepřátelské prohlášení premiéra Andreje Babiše vůči Rusku, které naznačuje, že prezident Miloš Zeman, známý svými proruskými názory, má v české vládě oponenty, konstatuje list. V březnu 2018 Babiš nevyloučil možnost vyhoštění ruských diplomatů kvůli Skripalově otravě, dodává.

Investigativní skupina Bellingcat na twitteru uvedla, že o případu brzy zveřejní množství podrobností, které se jí podařilo vypátrat. Ve svých dosavadních příspěvcích se soustřeďuje především na hledanou dvojici Rusů, kteří podle české policie na fiktivní jména přiletěli 13. října 2014 do České republiky a byli předem objednáni na návštěvu muničního skladu ve Vrběticích.

Výbuch ve Vrběticích 16. října 2014 zabil dva zaměstnance. Bellingcat s odvoláním na českou policii uvádí, že v té době se ve skladě nacházely zbraně, které měl nakoupit jeden bulharský obchodník. Zřejmě dodával zbraně na Ukrajinu, která byla právě ve válce s Ruskem.

Belllingcat připomíná, že o šest měsíců později byl v Bulharsku otráven nervově paralytickou látkou typu novičok místní obchodník se zbraněmi Emilijan Gebrev a jeho syn. Podobně jako Skripal s dcerou i oni útok přežili. Gebrev nicméně tvrdí, že zbraně Ukrajině neposílal a že útok na něj byl zřejmě důsledkem konkurenčního boje, do nějž jeden z jeho soků zapletl Rusy.

Už v listopadu 2014 byli Miškin a Čepiga podle Bellingcatu vyznamenáni titulem Hrdina Ruska. Vyznamenání od prezidenta Vladimira Putina Miškin podle lidí ze svého okolí dostal za "činnost vztahující se k okupaci Krymu. "Tato úspěšná operace v Česku je ale pravděpodobnějším vysvětlením," píše na twitteru investigativní novinář ze skupiny Bellingcat Christo Grozev. Podle něj navíc Miškin s Čepigou nebyli jedinými agenty GRU, kteří ve zmíněnou dobu do Česka přijeli.

NATO podporuje ČR při vyšetřování podílu Ruska na explozi ve Vrběticích

Severoatlantická aliance (NATO) podporuje Českou republiku, která podle nejmenovaného aliančního představitele vyšetřuje zlovolné aktivity Ruska na svém území. Uvedla to dnes agentura Reuters. Kauza je podle něj dalším z příkladů nebezpečného chování Moskvy. Českou republiku v této souvislosti podpořilo Polsko, Německo nebo Ukrajina

Česká vláda v sobotu oznámila, že se rozhodla vyhostit 18 pracovníků ruské ambasády v Praze v souvislosti s podezřením na podíl ruských tajných služeb na výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích z roku 2014. Při explozi zahynuli dva zaměstnanci.

"Jde o další případ nebezpečného chování Ruska. Vyjadřujeme soustrast příbuzným obětí exploze ve Vrběticích. Ti, kdo jsou za to zodpovědní, musejí být pohnáni k odpovědnosti," uvedl představitel NATO.

Prahu už dříve v jejím rozhodnutí podpořily Spojené státy, Británie, Slovensko. Nově se k nim přidaly také Polsko, Německo či Ukrajina. "Polsko plně podporuje rozhodnutí Česka o vypovězení ruských diplomatů zapletených do výbuchu v muničním skladu z roku 2014," napsalo polské ministerstvo zahraničí na twitteru. "Solidarita a rychlá akce spojenců nás posilují," dodalo.

Podle německého velvyslance v Praze Christopha Isranga jsou výsledky vyšetřování českých orgánů znepokojivé. "Německo stojí po boku svých českých partnerů a přátel," napsal na twitteru diplomat. Podporu České republice vyjádřil i šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba. "My na Ukrajině známe ty zákeřné metody Ruska až moc dobře," uvedl ukrajinský ministr, kterého cituje server Unian.

Británie a USA podpořily ČR v souvislosti s vyhoštěním 18 Rusů

Spojené státy stojí za Českou republikou v její pevné odpovědi na podvratnou činnost Ruska na českém území. Uvedl to dnes mluvčí amerického ministerstva zahraničí v reakci na rozhodnutí české vlády vyhostit 18 pracovníků ruského velvyslanectví kvůli podezření, že příslušníci ruské tajné služby se zapojili do výbuchu skladu munice ve Vrběticích z roku 2014. Podporu ČR dnes vyjádřila i britská vláda. Stanice BBC upozornila na e-mail, který podle ní identifikuje dva ruské agenty, kteří se údajně na explozi podíleli a kteří byli později zapojeni do pokusu o vraždu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury z roku 2018.

"Spojené království plně podporuje své české spojence, kteří ukázali, kam až jsou ruské zpravodajské služby ochotny zajít ve svých snahách provádět nebezpečné a škodlivé operace v Evropě," uvedl britský ministr zahraničí Dominic Raab. Vyjádřil také soucit rodinám obětí výbuchu ve Vrběticích.

"Ministerstvo zahraničí odsuzuje bezohledné a nebezpečné akce ruských zpravodajských služeb v České republice," uvedla britská vláda na svých webových stránkách. Upozornila, že podle českých úřadů stojí za výbuchem ve Vrběticích dva agenti ruské vojenské tajné služby GRU, které Británie viní z pokusu o vraždu bývalého ruského tajného agenta Skripala.

Předseda zahraničního výboru dolní komory britského parlamentu Tom Tugendhat uvedl, že jde o "přímý útok na zemi NATO". Podle něj se Severoatlantická aliance musí postavit za Českou republiku. "Tento druh násilí nás všechny ohrožuje. Lépe obráníme sami sebe, když se budeme bránit navzájem," prohlásil konzervativní politik.

"Jsme nadále odhodláni pohnat osoby zodpovědné za útok v Salisbury před spravedlnost a chválíme snahu českých úřadů učinit totéž," uvedl ministr Raab.

BBC připomíná, že útoky v Británii a České republice - společně s pokusem o vraždu v Bulharsku - jsou připisovány jednotce 29155 ruské vojenské rozvědky GRU. Podle západních rozvědek tato skupina slouží k přípravě a uskutečňování sabotáží a vražd v zahraničí. Po útoku v Salisbury evropské bezpečnostní síly začaly prověřovat neštěstí a mimořádné události, které zůstaly bez jasného vysvětlení.

Klíčovým poznatkem byl podle BBC pro vyšetřovatele e-mail zaslaný české společnosti Imex Group, která si sklady ve Vrběticích pronajímala. Údajným odesílatelem byla armáda Tádžikistánu, která žádala firmu, aby umožnila návštěvu skladů dvěma inspektorům. Součástí e-mailu byla i kopie cestovních dokladů vystavených na jména Ruslan Tabarov z Tadžikistánu a Nicolai Popa z Moldavska.

Česká policie vyhlásila v souvislosti s výbuchem ve Vrběticích v sobotu pátrání po dvou ruských občanech, kteří se prokazovali cestovními doklady na jména Alexandr Petrov a Ruslan Boširov. Podle fotografií i jmen z pasů jde o stejné muže, kteří jsou podezřelí ze Skripalovy otravy.

Podporu České republice v souvislosti s vyhoštěním 18 pracovníků ruského velvyslanectví už vyjádřila řada zemí k nimž se dnes přidalo i americké ministerstvo zahraničí.

"V odpovědi na aktivity Ruska, které kompromitují teritoriální integritu, energetickou bezpečnost nebo kritickou infrastrukturu našich spojenců a partnerů, musíme jednat tvrdě," uvedl na twitteru mluvčí americké diplomacie Ned Price. Spojené státy ve čtvrtek uvalily na Rusko sankce a vyhostily deset ruských diplomatů. "Je těžké nevidět za vypovězením pracovníků ruského velvyslanectví v Praze americké stopy," uvedlo dnes ruské ministerstvo zahraničí v oznámení, že Moskva proti ČR přijme odvetná opatření.

Podporu ČR vyjádřila už v sobotu zástupkyně amerického velvyslance v České republice Jennifer Bachusová. "Spojené státy stojí při České republice, svém stálém spojenci. Oceňujeme její významné rozhodnutí přivést Rusko k odpovědnosti za jeho nebezpečné jednání na českém území," uvedla.

Vrcholní slovenští politici podpořili Česko po vyhoštění Rusů

Vrcholní slovenští politici dnes podpořili Českou republiku v souvislosti s jejím rozhodnutím vyhostit 18 pracovníků ruského velvyslanectví pro důvodné podezření, že se příslušníci ruské tajné služby zapojili do výbuchu skladu munice ve Vrběticích v roce 2014. Podle prezidentky Zuzany Čaputové stojí Slovensko při Česku. Premiér Eduard Heger označil ČR za nejbližšího spojence Slovenska v EU a NATO. Slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok zase odsoudil podvratné aktivity proti bezpečnosti České republiky.

"Slovensko pozorně sleduje podezření z podvratných akcí vedených zahraničím, které vyústily ve ztráty na životech a v obrovské škody ve Vrběticích. Stojíme při Česku a podporujeme přijaté kroky," napsala na twitteru Čaputová.

"Plně podporuji Andreje Babiše za rozhodnutí vyhostit 18 členů ruské ambasády v reakci na vrbětický incident," uvedl na sociální síti slovenský premiér Heger.

Ministr zahraničí Korčok v telefonátu s pověřeným šéfem české diplomacie Janem Hamáčkem vyjádřil podporu diplomatickým krokům a opatřením k zajištění bezpečnosti občanů ČR v souvislosti se zjištěními ohledně okolností exploze.

"Důrazně odsuzuji podvratné aktivity proti bezpečnosti Česka - našemu nejbližšímu sousedovi a spojenci. Musíme dále posilovat naší spolupráci a odolnost v zájmu zajištění bezpečnosti našich občanů," napsal Korčok na twitteru.

Korčok pak na facebooku doplnil, že zmíněné události potvrzují dlouhodobá zjištění zpravodajských služeb, že i "naše země jsou cílem operací zaměřených proti jejich bezpečnosti a stabilitě." Podporu Česku hodlá Korčok vyjádřit i osobně na pondělím jednání ministrů zahraničních věcí členských států EU.

Menší slovenská vládní strana Svoboda a solidarita (SaS), která Korčoka nominovala na funkci šéfa diplomacie, označila rozhodnutí Česka vyhostit téměř dvě desítky pracovníků ruského velvyslanectví za správnou reakci na činnost ruských tajných služeb. SaS se v této souvislosti vyslovila pro svolání bezpečnostní rady státu.

Slovensko loni v létě vyhostilo tři ruské diplomaty. Krok tehdy zdůvodnilo tím, že jejich činnost byla v rozporu s Vídeňskou úmluvou o diplomatických stycích. Slovenský tisk tehdy uvedl, že rozhodnutí Bratislavy souviselo s případem zneužití slovenských víz ruskými tajnými službami při atentátu v Berlíně. Případ se týká předloňské vraždy Čečence Zelimchana Changošviliho v centru Berlína, kterou si podle německého nejvyššího státního zastupitelství objednala Moskva. Spolupachatel této vraždy se přitom dostal do Německa díky slovenskému vízu, zjistil investigativní server Bellingcat. Rusko v odvetě za vyhoštění tří ruských diplomatů ze Slovenska vypovědělo tři diplomatické pracovníky slovenského velvyslanectví v Moskvě.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je čtvrtek 23. září 2021

Očekáváme v 17:00 21°C

Celá předpověď