O přístupu Hradu k justici bude jednat podvýbor Sněmovny

foto Soud, soudní síň, právo, zákon - ilustrační foto

Praha - Sněmovní podvýbor pro justici se bude zabývat podezřeními kolem údajného ovlivňovaní soudců Hradem. Předseda podvýboru Pavel Blažek (ODS) svolal schůzi na středu večer. Premiér Andrej Babiš (ANO) vyjádřil přesvědčení, že čeští soudci jsou nezávislí. Schůzky prezidentova kancléře Vratislava Mynáře s nimi nepovažuje za nátlak.

O tom, že kancléř Mynář opakovaně kontaktoval soudce ve věcech, které se týkají Hradu a prezidenta, psal minulý týden Respekt. Bývalý předseda Nejvyššího správního soudu (NSS) Josef Baxa ve čtvrtek v rozhovoru pro Deník N uvedl, že mu Hrad dával opakovaně najevo, jak má jeho soud rozhodnout v některých kauzách.

Blažek pozval na jednání podvýboru Baxu, ústavního soudce Vojtěcha Šimíčka a Mynáře, aby se mohli k věci vyjádřit. "Doufám, že tímto přispějeme k vyjasnění situace a k tomu, aby mohlo být Sněmovnou či jejími orgány přijato k celé záležitosti relevantní stanovisko," uvedl.

Očekává se, že část poslanců se bude snažit o prosazení diskuse o záležitosti na sněmovní plénum, jehož schůze začíná v úterý odpoledne. Mluví se také o svolání mimořádného jednání ústavně-právního výboru, prosazují je Piráti.

"Myslím, že na soudce nemá nikdo vliv, že rozhodují podle vlastního uvážení, jsou nezávislí a hlavně, že rozhodují spravedlivě, to je důležité," řekl dnes novinářům Babiš při návštěvě Indie. Sám prý v životě neměl schůzku se žádným soudcem. V souvislosti s informacemi o počínání Mynáře podotkl, že je věcí prezidenta Miloše Zemana, jak si vyřeší své okolí.

Ústavní soudce Jan Filip dnes ČTK řekl, že neví nic o údajně plánované schůzce s Mynářem, kterou ve čtvrtek zmínil v televizi Barrandov prezident. Filip je soudcem zpravodajem v řízení o prezidentově návrhu na zrušení části zákona o střetu zájmů, který omezuje přístup firem, které patří členům vlády, k některým státním podporám.

Problematikou kontaktů s účastníky řízení se Ústavní soud zabýval na výjezdním zasedání pléna. Soudci se dohodli, že v živých kauzách nebudou přípustné kontakty soudců s účastníky řízení mimo předepsanou procesní formu.

Respekt dnes na svém webu uvedl, že mu současný předseda NSS Michal Mazanec potvrdil, že i on se setkal s Mynářem a se Zemanovým poradcem Martinem Nejedlým. Podle Respektu se zástupci Hradu snažili Mazance přesvědčit, aby vyhověl Zemanovu doporučení, kdo by se měl stát místopředsedou NSS. Mazanec ale nakonec prosadil vlastního kandidáta na místopředsedu soudu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je středa 21. srpna 2019

Očekáváme v 11:00 17°C

Celá předpověď