O prázdninách zemřelo na silnicích 118 lidí, o tři víc než loni

foto Dva lidé zemřeli a šest bylo zraněno 26. srpna při nehodě čtyř vozidel na hlavním tahu číslo 38 u Radostína na Havlíčkobrodsku.

Praha - V červenci a srpnu letošního roku zemřelo na českých silnicích 118 lidí, o tři více než ve stejném období loni. Počet nehod klesl o 193 na 17.821. Méně bylo i zraněných lidí při nehodách. Na tiskové konferenci to dnes řekl pověřený ředitel služby dopravní policie Jiří Zlý.

"S vývojem nehodovosti a zejména jejích následků spokojení nejsme," řekl novinářům Zlý. Policie podle něj dělá vše pro to, aby porušování předpisů na silnicích zabránila. "Nicméně chování účastníků silničního provozu je mnohdy nad rámec běžného chápání," dodal Zlý.

Počet usmrcených lidí na silnicích v prázdninových měsících je podle něj třetí nejnižší od roku 1990. Nejvíce osob, 291, zahynulo v roce 1993, nejméně v roce 2017. Tehdy při nehodách zemřelo 101 lidí.

Nejtragičtějším dnem letošních prázdnin se stalo pondělí 26. srpna, kdy nehody nepřežilo šest lidí. Pět lidí na silnicích zemřelo 29. července a 19. srpna. Nejvíce lidí zemřelo ve Středočeském a Jihomoravském kraji, nejméně naopak v Karlovarském kraji.

Nejčastěji, ve 38 případech, při dopravních kolizích umírali řidiči osobních vozidel, spolujezdců zemřelo 23. Následovali motocyklisté (21), chodci (12) a cyklisté (9). Čísla se výrazně neliší od loňských prázdnin.

Nejvíce lidí o prázdninách přišlo o život při nehodách, kdy řidič kvůli nezvládnutí vozidla přejel do protisměru. Nehody se nejčastěji staly proto, že se řidič plně nevěnoval řízení. Podle Zlého nejde jen o situace, kdy se řidič věnuje telefonu, ale i případy, kdy se dívá do tašky nebo hledá trasu v mapě.

Za celé prázdniny, které letos začaly koncem června a končily první zářijový den, zahynulo 128 lidí. Tragický byl už první prázdninový víkend. Od 28. do 30. června zemřelo při nehodách devět lidí. O minulých prázdninách včetně prvního a posledního víkendu zahynulo 123 osob.

Při nehodách bylo o prázdninových měsících těžce zraněno 393 lidí, lehké zranění utrpělo 4927 lidí. Těžce zraněných bylo od začátku roku 1406, jde o nejnižší počet od roku 1961.

Ačkoli celkový počet nehod o prázdninách klesl, přibylo případů, kdy při nich hrál roli alkohol. Takových havárií se o letošních prázdninách stalo 936, loni jich bylo 912. Výrazně přibylo nehod, při nichž měl účastník v krvi přes 1,5 promile alkoholu - o 68 na 597.

Počet lidí, kteří při nehodách s vlivem alkoholu zemřeli, klesl o 11 na sedm obětí. Zlý ale upozornil na to, že zřejmě nejde o konečné číslo. "Jsme na začátku září, může se čekat na výsledky soudních pitev u jednotlivých případů," doplnil.

Česku se zatím nedaří naplňovat národní strategii, jejímž cílem bylo snížení počtu obětí dopravních nehod na úroveň EU. Od začátku letošního roku zemřelo na českých silnicích už 352 lidí, meziročně o devět více. Podle národní strategie přitom nemá být za celý letošní rok usmrceno víc než 362 osob. Nejméně lidí zemřelo v lednu, nejvíce v srpnu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je středa 26. února 2020

Očekáváme v 1:00 2°C

Celá předpověď