Ministerstvo zdravotnictví schválilo odklad otevření škol na Děčínsku

foto Prázdná třída ve škole. Ilustrační foto.

Děčín - Školy na Děčínsku se v pondělí neotevřou spolu s ostatními školami v zemi. Odklad výuky dnes kvůli epidemické situaci v okrese schválilo ministerstvo zdravotnictví. Žáci se do lavic vrátí o týden později, řekla ČTK ředitelka krajské hygienické stanice Ústeckého kraje Lenka Šimůnková. Situace na Děčínsku je v kraji z epidemického hlediska dlouhodobě nejhorší. Na 100.000 lidí připadá téměř 354 nakažených, za poslední týden v okrese přibylo 458 nemocných.

"Školy nebudou ještě týden otevřené," uvedla ředitelka. Jde i o školky, základní umělecké školy a další zařízení pro mimoškolní aktivity. Děti zdravotníků a dalších pracovníků vybraných profesí budou docházet do družin či školních klubů, dodala Šimůnková. Školy se neotevřou i kvůli tomu, že se na Děčínsku objevily dva případy brazilské mutace koronaviru. Na tiskové konferenci to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

Školy ve zbytku země se otevřou v pondělí, žáci prvního stupně do nich nastoupí v rotačním systému. Rozvolnění se mělo odložit i ve Zlínském kraji, školy i obchody se tam nakonec otevřou.

Hejtman Jan Schiller (ANO) a zástupci měst na Děčínsku se shodli, že informaci o odkladu otevření škol by přivítali dřív než v pátek odpoledne. Krajský úřad později informoval na webu, že nařízení hygieniků o odsunu školní docházky bude zveřejněno až v sobotu. Důvodem je platnost zákona o mimořádných opatřeních při epidemii onemocnění covid-19, který stanoví, že toto nařízení musí do 48 hodin notifikovat vláda, jinak pozbude platnosti.

Na oficiální rozhodnutí čekaly obce a města na Děčínsku. Náměstek děčínského primátora Martin Pošta (Volba pro Děčín) ČTK řekl, že ředitelé škol s pozdějším otevřením počítali, ale do pátečního odpoledne chybělo oficiální rozhodnutí. Obdobně se vyjádřili i další zástupci samospráv.

S koncem nouzového stavu skončí provoz určených škol pro děti vybraných profesí. Město Rumburk informovalo na webu, že péči o děti ve věku od dvou do pěti let a žáky 1. stupně základních škol, jejichž rodiče vykonávají vybrané profese, zajistí jejich kmenové mateřské a základní školy. Počítá s tím i Děčín. Ve škole tak může být jen několik dětí, o které se budou muset zaměstnanci postarat. Epidemická situace v Rumburku se podle starosty Lumíra Kuse (ANO) nezlepšuje tak rychle jako jinde v ČR. "Zda jsou za tím nové případy ve firmách nebo sociálně vyloučených lokalitách, nevíme," uvedl.

Varnsdorf zachová otevřenou jednu mateřskou a jednu základní školu pro děti zdravotníků či policistů. "Jako zřizovatel tak můžeme učinit. Nadále tak zůstane pro tyto děti otevřena ZŠ Edisonova a MŠ v ulici T.G. Masaryka. Školy navštěvuje zhruba 25 dětí," řekl ČTK mluvčí města Tomáš Secký.

Základní a mateřská škola v Krásné Lípě odklad otevření škol na Děčínsku nevítá. "Všechno jsme měli připravené na to, že ráno v 8:00 budeme mít ve škole žáky," řekla ČTK ředitelka zařízení Ivana Preyová. Žáci i učitelé už si přejí, aby distanční výuka skončila. "Poslední měsíc už zaznamenáváme velký pokles a chybí motivace na všech stranách," doplnila.

Naopak vděčni jsou za další týden distanční výuky zaměstnanci základní školy ve Šluknově. "Jestli je ta situace taková a zrovna u nás ve Šluknovském výběžku je hodně nakažených, tak je to ve finále dobré rozhodnutí," řekla ČTK ředitelka školy Renata Sochorová s tím, že by příště uvítala, kdyby se dozvídaly školy takovéto informace dřív.

V Ústeckém kraji ve čtvrtek přibylo 515 nakažených koronavirem, zhruba stejně jako před týdnem. Za uplynulý týden nárůst nákaz v regionu činil 2753, nejméně od konce ledna, vyplývá z dat ministerstva zdravotnictví.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je neděle 19. září 2021

Očekáváme v 9:00 12°C

Celá předpověď