O lyžování byl zájem, pochvalují si vlekaři první letošní víkend

foto Běžkaři si 5. ledna 2020 užívali čerstvé sněhové nadílky na Šumavě. Vyšší vrstva sněhu se zatím držela pouze ve vyšších polohách. Běžkaři se proto ve většině vydali na trasu mezi Modravou a Březníkem. Snímek je z Březníku, v pozadí vpravo je Luzný v centrální části německé strany Šumavy.

Praha - O prvním víkendu roku 2020 přijely do českých horských středisek tisíce lidí. Tradičně nejvíc lyžařů zamířilo do Krkonoš. Slušnou návštěvnost hlásí ale i vlekaři ze Šumavy a Jeseníků, zjistili regionální zpravodajové ČTK.

V Krkonošském SkiResortu Černá hora - Pec a ve Skiareálu Špindlerův Mlýn lyžovalo o víkendu více než 20.000 lidí. "V této zimní sezoně jsou podmínky zatím nejlepší," pochvaloval si vedoucí skiareálu ve Špindlerově Mlýně René Hroneš. Situace z předchozího víkendu a z počátku týdne, kdy v Peci pod Sněžkou a Špindlerově Mlýně pod náporem rekreantů zkolabovala doprava, se tentokrát neopakovala.

Na nezájem lyžařů si nemohla stěžovat ani velká střediska v Orlických horách. Třeba do Deštného přijelo o víkendu lyžovat okolo 2000 lidí.

Poněkud zklamaný byl ze zájmu o lyžování ředitel střediska v Rokytnici nad Jizerou Vít Pražák. V sobotu se tam zimním sportům oddávalo zhruba 1300 návštěvníků a podobné to bylo i dnes. "Je to podprůměr, ale to je dané omezeným provozem areálu," řekl Pražák ČTK. V Rokytnici je nyní hodně slyšet polština stejně jako například v Harrachově. Na polské straně Krkonoš je totiž ještě méně sněhu než na české a navíc slaví Poláci 6. ledna státní svátek, řada jich proto na českých horách zůstala.

V Krušných horách se díky technickému sněhu lyžovalo téměř ve všech hlavních skiareálech. Smůlu ale mají milovníci běžek. "Jediná strojově upravená cesta rolbou je Bučinská cesta z Horní Blatné," řekla ČTK pracovnice infocentra na Božím Daru.

Na Šumave se o víkendu lyžovalo v Železné Rudě či na Lipně. V lipenském skiareálu lyžovalo kolem 2500 lidí. Podobný počet lyžařů zaznamenalo středisko na šumavském Zadově. "Mrzne, v noci nasněžilo asi pět centimetrů, zatím jeden z nejlepších lyžařských dní sezony," uvedl marketingový a obchodní ředitel skiareálu Lipno Jiří Falout.

Poměrně vysokou návštěvnost hlásí také provozovatelé středisek v Jeseníkách. V nejvyšších partiích hor napadl během víkendu i přírodní sníh, zimní atmosféru tak má i okolí sjezdovek. Na horách si již užívají také běžkaři, hlavní běžecké stopy jsou strojově upravené.

V Beskydech se do víkendové návštěvnosti nepříznivě promítlo počasí. Slunečný pátek nalákal do hor davy lidí. "V sobotu přišla obleva, ráno pršelo a pak padal mokrý sníh, takže bylo nevlídno a sychravo, což se odrazilo i na návštěvnosti," postěžoval si na rozmary počasí provozovatel areálu Ski Bílá na Frýdecko-Místecku Jaroslav Vrzgula.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je neděle 23. února 2020

Očekáváme v 7:00 9°C

Celá předpověď