O funkci prezidenta se uchází 21 lidí, dnes se přihlásili Středula či Janeček

foto Ilustrační foto - Návštěva prezidenta Miloše Zemana s manželkou Ivanou Zemanovou v Ústeckém kraji, 17. října 2022, Děčín.

Praha - O funkci prezidenta České republiky se chce ucházet 21 lidí. Po dnešním konci lhůty pro nominaci kandidátů to oznámilo ministerstvo vnitra. Dnes odevzdali přihlášky třeba podnikatelé Karel Janeček a Karel Diviš nebo šéf odborů Josef Středula. Největšími favority jsou podle průzkumů bývalý náčelník generálního štábu armády Petr Pavel, expremiér Andrej Babiš (ANO) nebo bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová. První kolo volby se koná 13. a 14. ledna, organizace voleb bude stát zhruba 800 milionů korun.

Počet kandidátů na prezidenta je podobný jako před minulými volbami před pěti lety, kdy se přihlásilo 20 lidí. Jména všech kandidátů vnitro zveřejní až 25. listopadu po přezkoumání zákonných náležitostí a následné registraci kandidátních listin. Hana Malá z ministerstva již dříve uvedla, že některé z přihlášek zjevně nesplňují všechny náležitosti. Před pěti lety vnitro k volbám připustilo jen devět z 20 přihlášených kandidátů. Podmínkou účasti v prezidentských volbách je získání podpisů minimálně 20 poslanců, deseti senátorů nebo 50.000 občanů.

Do dnešního rána se nominovalo 16 kandidátů včetně hlavních favoritů. Dnes přihlášku osobně odevzdal v pražské budově ministerstva vnitra například předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Středula. Kandidovat bude s podporou 11 senátorů. Novinářům dnes řekl, že posbíral také 67.500 podpisů občanů, po vnitřní kontrole počet klesl na 62.384. Středulovi a Babišovi vyjádřil podporu dříve také končící prezident Miloš Zeman. "Kandiduji, aby si lidé mohli vybrat kandidáta, který nemá žádnou komunistickou minulost týkající se spolupráce s minulým režimem, ale také člověka, který má sociální cítění," řekl dnes Středula.

V poslední den lhůty podali přihlášky i podnikatelé Janeček a Diviš. Janeček řekl novinářům, že sesbíral přes 73.000 podpisů občanů. "Jsem přesvědčen, že moje šance jsou větší než zlatý řez pí, neboli odmocnina z pěti minus jedna, to celé lomeno dvěma," prohlásil. V závěru kampaně chce oslovovat voliče stejnými tématy jako dosud. "Jsou to věci, kterými se dlouhodobě zabývám - vzdělání, spravedlivá společnost," uvedl. Zmínil také svobodu, kterou podle něj společnost pomalu ztrácí. Loni vyvolal negativní reakce Janečkův projev při předávání hudebních cen Český slavík, kdy kritizoval očkování dětí proti nemoci covid-19.

Podnikatel a bývalý sportovní komentátor Diviš sesbíral na svou kandidátní listinu 61.600 podpisů. Ve volbách by chtěl nastolovat témata, týkající se výrazného posílení obranyschopnosti, podpoření regionální ekonomiky a vzdělanostní ekonomiky. Náměstek ministra vnitra Petr Vokáč dnes potvrdil České televizi, že mezi kandidáty, kteří přihlášky doručili osobně, byl i aktivista Pavel Zítko.

Již dříve podal přihlášku armádní generál ve výslužbě Pavel, kterého podpořilo podpisy 81.000 lidí. Předseda hnutí ANO a bývalý premiér Babiš pro svou kandidaturu dostal podpisy 56 poslanců ANO. Bývalá rektorka Nerudová odevzdala přihlášku s podpisy více než 82.000 lidí. Právě trojice Pavel, Babiš a Nerudová patří k největším favoritům prezidentské volby podle průzkumů veřejného mínění či podle sázkových kanceláří. Na Pavla je aktuálně u kanceláří Tipsport a Chance, Fortuna a SazkaBet sázkový kurz 2,1:1, na Babiše 3,5:1 a na Nerudovou 3,8:1.

Někdejší šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková se nakonec rozhodla nekandidovat. ČTK dnes sdělila, že k pondělí sice měla na petičních arších přes 64.000 podpisů, ale již dříve si jako podmínku účasti ve volbách určila zisk 100.000 podpisů. O Hrad nakonec nebude usilovat ani kandidát komunistů Josef Skála, který podle dnešního vyjádření nezískal ani nezbytných 50.000 podpisů občanů. V prohlášení Skála protikandidáty obvinil, že si podpisy "kupovali přes komerční agentury".

Přihlášky letos znovu odevzdali senátoři Pavel Fischer (nezávislý) a Marek Hilšer z klubu Starostů, kteří se o post hlavy státu neúspěšně ucházeli už před pěti lety. Kandidují také třeba podnikatel Tomáš Březina, poslanec SPD Jaroslav Bašta, bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima nebo prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová.

Ministerstvo vnitra z podpisů občanů odevzdaných přihlášenými kandidáty vybere náhodný vzorek 8500 podpisů, které podrobně zkontroluje. Pokud v nich najde příliš chyb, vybere další stejně velký vzorek a následně případně počet chybných podpisů zprůměruje a odečte. Do 24. listopadu budou moci adepti odstranit chybné údaje na kandidátkách, nebude ale možné dodávat chybějící podpisy.

Stát zaplatí za organizaci prezidentských voleb podle rozpočtu zpracovaného vnitrem asi 800 milionů korun. Peníze budou využity například na odměny volebních komisařů nebo na tisk hlasovacích lístků. První kolo voleb se bude konat 13. a 14. ledna a případné druhé o dva týdny později.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je čtvrtek 2. února 2023

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď