O Bachmut se podle Kyjeva i přes tvrzení Moskvy dál bojuje

foto Ukrajinský voják střílí z minometu u Bachmutu.

Kyjev - O východoukrajinské město Bachmut se i přes víkendové zprávy z Moskvy o jeho dobytí stále bojuje, píše v ranním hodnocení situace na bojišti ukrajinský generální štáb. Ukrajinské síly mají stále pod kontrolou malý úsek města, uvedla dnes náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová. Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny dnes podle agentury Reuters řekl, že jeho se žoldnéři začnou po úspěšném dobytí z Bachmutu stahovat. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) se wagnerovcům patrně podařilo dostat pod kontrolu západní cíp Bachmutu.

Moskva v sobotu oznámila, že se Bachmut jejím jednotkám společně s wagnerovci podařilo po dlouhých měsících tvrdých bojů dobýt. O úspěchu hovořil i Prigožin, který dnes podle agentury Reuters uvedl, že jeho síly začnou s odchodem z dobytého města. Stahovat se wagnerovci budou od 25. května do 1. června, své pozice předají jednotkám ruského ministerstva obrany. V týlu pak žoldnéře čeká reorganizace a přezbrojení, uvedl Prigožin.

"Předáme pozice a 25. opustíme bojovou zónu," uvedl šéf wagnerovců podle ruskojazyčného serveru BBC.

Analytici ISW už dříve uvedli, že wagnerovci pravděpodobně vyčerpali síly pro pokračování útočných operací za Bachmut - například na obce Chromove a Ivanivske na předměstí Bachmutu. Obce v dnešním prohlášení zmiňuje i Prigožin, podle kterého na ně nyní potáhnou jednotky ruské armády. Ve své poslední zprávě ISW nicméně píše, že se žoldnéřům pravděpodobně podařilo zajistit západní administrativní hranici města, zatímco ukrajinské jednotky pokračují v protiútocích na předměstí. Ruskou kontrolu nad většinou západního Bachmutu podle ISW nepřímo potvrdili i ukrajinští představitelé, podle kterých jejich jednotky drží "nevýznamnou" část na jihozápadu města.

"Tato prohlášení naznačují, že se ukrajinské síly stáhly ze zbývajících oblastí Bachmutu s výjimkou těch, které přiléhají ke dvěma dálnicím vedoucím do města," píše ISW. Ověřené záběry z neděle podle institutu ukazují wagnerovce, kteří vztyčují vlajky své skupiny a Ruska v domě v nejzápadnějším cípu Bachmutu.

Ukrajinci mají podle dnešního prohlášení Maljarové stále pod kontrolou čtvrť Litaka na jihozápadě města, kde v neděli znovu dobyli blíže neurčená zařízení infrastruktury a průmyslu. "Boje pokračují, nepřítel během noci a v tuto chvíli 'čistí' ta území, která v (Bachmutu) ovládl," uvedla Maljarová.

Aktuální situaci na bojišti nelze kvůli aktivním bojům nezávisle ověřit. Ukrajinský generální štáb dnes uvedl, že "boje o město Bachmut pokračují". U Bachmutu podle něj ruské síly dále podnikají útočné operace, v neděli se jim však nepodařilo získat zpátky území jižně od obce Ivanivske, která leží západně od Bachmutu.

Rusko v noci útoky na Ukrajině soustředilo především na Dnipro

Rusko v noci na dnešek své útoky na Ukrajině soustředilo především na město Dnipro na jihovýchodě země, i když letecký poplach platil po určitou dobu po celé zemi. V Dnipru se podle ruskojazyčné verze BBC ozvalo nejméně 20 výbuchů. Ukrajinska pravda píše, že osm lidí utrpělo zranění, tři skončili v nemocnici.

Rusko útočilo drony i raketami. Ukrajinská protivzdušná obrana zničila 15 bezpilotních letounů a čtyři křídlaté rakety, informoval na telegramu šéf vojenské správy Dněpropetrovské oblasti Serhij Lysak. V Dnipru a okolí byly podle něj poničeny obytné domy i sídla firem nebo zázemí záchranářů, zničeno bylo deset osobních i nákladních aut, dalších několik desítek vozidel je poškozených.

Ve městě Synelnykove na jihovýchod od Dnipra se zřítil dron, na místě byly nalezeny i trosky rakety. Zasaženo bylo 12 obytných domů, školka, sklady a administrativní budova.

Jak připomíná agentura Reuters, Rusko v posledních týdnech výrazně zesílilo své útoky raketami a drony na Ukrajinu, zřejmě i v souvislosti s očekávanou ukrajinskou protiofenzivou.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 5. června 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď